Inflacja w 2008 roku wyniesie 4,1 proc., natomiast w 2009 roku dynamika wzrostu cen powinna zostać ograniczona do 2,9 proc. w wyniku utrzymującego się mocnego kursu złotego oraz niższego tempa wzrostu cen żywności - wynika z informacji przyjętej przez rząd.

We wtorek Rada Ministrów przyjęła informację na temat działań służących przeciwdziałaniu wzrostowi cen i usług konsumpcyjnych, w szczególności cen żywności i paliwa, a także działań służących poprawie dochodów gospodarstw domowych, przedłożoną przez ministra pracy.

IV kwartał 2007 r. był kolejnym okresem, w którym dynamika cen ukształtowała się powyżej celu inflacyjnego. Roczny wskaźnik wzrostu cen w czerwcu 2008 r. wyniósł 4,6 proc. i był wyższy o 1,1 pkt proc. od górnej granicy celu inflacyjnego - podało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.

Głównymi czynnikami dynamicznego wzrostu cen konsumpcyjnych są ceny żywności, paliw i nośników energii.

"Ceny detaliczne paliw silnikowych należą do kategorii cen umownych, ustalanych na podstawie mechanizmów rynkowych. Minister finansów nie ma więc bezpośredniego wpływu na ich poziom. Zgodnie z prawem wspólnotowym, obniżone stawki VAT mogą dotyczyć tylko określonych towarów i usług. Wśród nich nie znajdują się paliwa. Zgoda na ich obniżenie skutkowałaby, zdaniem ministra finansów, niewykonaniem dochodów budżetu państwa wynikających z ustawy budżetowej na 2008 r." - czytamy w informacji.

W rolnictwie, począwszy od 2006 r., stosowany jest program zwrotu części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego zużywanego do produkcji rolnej. Służy to obniżeniu kosztów produkcji w sektorze rolnym.

CIR podał, że wzrost cen żywności i utrzymania mieszkania jest najbardziej odczuwalny przez gospodarstwa o najniższych dochodach. W najtrudniejszej sytuacji są rodziny wielodzietne i osoby utrzymujące się z świadczeń socjalnych (w tym rodziny, w których występują osoby bezrobotne i osoby niepełnosprawne).

Wydatki na żywność i utrzymanie mieszkania stanowią dominującą pozycję w gospodarstwach niezamożnych

Ponieważ wydatki na żywność i utrzymanie mieszkania stanowią dominującą pozycję w gospodarstwach niezamożnych, spodziewany wzrost cen tych towarów i usług będzie szczególnie dotkliwy dla rodzin: z osobą bezrobotną, z osobą niepełnosprawną i wielodzietnych.

Występują znaczne regionalne rozpiętości zasięgu ubóstwa. Najwyższe wskaźniki odnotowuje się w województwach: warmińsko- mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, podkarpackim i pomorskim.

"Spodziewana zmiana nośników cen energii, paliw i żywności w 2008 r. będzie najsilniej odczuwana przez gospodarstwa domowe rolników, pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych oraz osób prowadzących działalność gospodarczą" - poinformowano.

Z informacji wynika, że poprawie sytuacji dochodowej rodzin wielodzietnych służy wprowadzona po raz pierwszy w 2007 r. ulga podatkowa w wysokości 1145 zł, z której skorzystali podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mający na utrzymaniu dzieci.

Rząd przyjął kierunki działań, których celem jest ograniczenie presji inflacyjnej i zwiększenia dochodów ludności. Chodzi o działania na rzecz wzrostu aktywności zawodowej i zatrudnienia skierowane do osób bezrobotnych i biernych zawodowo, które poszukują pracy, w szczególności tych, którzy przez dłuższy czas pozostają poza zatrudnieniem. Przewiduje się wprowadzenie obowiązkowego uczestnictwa w indywidualnych planach działań dla osób pozostających w rejestrach powiatowych urzędów pracy powyżej 6 miesięcy, monitorowanie sytuacji kobiet na rynku pracy i ich aktywizację. Rząd przygotował program "Solidarność pokoleń - 50+", który zakłada zwiększenie zatrudnienia osób po 50. roku życia.

Od 1 stycznia 2009 r. wydłużone będą urlopy macierzyńskie. Nowe przepisy wprowadzają ponadto rozwiązanie umożliwiające pracownikowi, który nie korzysta z urlopu wychowawczego, pracę w niepełnym wymiarze godzin ze względu na opiekę nad dzieckiem.

W 2009 r. będzie obowiązywać wynagrodzenie minimalne w wysokości 1276 zł.