Już ponad rok Polacy mają możliwość kupowania leków również przez internet. Szacuje się, że wartość tego rynku przekracza 21,5 mld zł. Będzie jeszcze wyższa, bo cały czas rośnie liczba osób, które zamawiają produkty i usługi drogą internetową. Dodatkowo za dwa lata dostęp do internetu będzie miał już co drugi Polak.
Szybkiego rozwoju rynku zakupów leków przez internet nie zapewnią jednak tylko apteki działające on-line.

Porady i zakupy

Przyszłość wydaje się należeć do specjalistycznych portali internetowych. Łączą one bowiem w sobie funkcje e-aptek (z dostawą leków do domu) z możliwością wirtualnej porady lekarskiej i farmaceutycznej. Zachodni pacjenci właśnie w sieci szukają coraz częściej wiedzy na temat zdrowia. Z badań przeprowadzonych w 2006 roku przez Pew Internet & American Life Project wynika, że 80 proc. użytkowników szuka w sieci informacji o konkretnych schorzeniach, o lekach i zdrowym trybie życia. 58 proc. ankietowanych przyznało, że wiedza zdobyta za pośrednictwem internetu miała wpływ na decyzje, jak postępować w przypadku chorób. Część badanych stwierdziła również, że te informacje wpłynęły na ich decyzję o udaniu się do lekarza.

Nowe rozporządzenie

Między innymi z tych powodów można spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości także w Polsce zacznie dynamicznie rozwijać się rynek specjalistycznych portali oferujących pacjentom kompleksową obsługę i informację. Takie usługi już oferuje portal www.doz.pl, który osiem miesięcy temu otworzył aptekę internetową w połączeniu z portalem zdrowotnym.
- Nasi użytkownicy nie tylko kupują leki, ale szukają też informacji o zdrowiu czy adresów specjalistów - mówi Karol Piasecki, prezes spółki DOZ.
Miesięcznie z portalu korzysta nawet pół miliona osób. Internetowa apteka doz.pl funkcjonuje w oparciu o największą sieć aptek Dbam o zdrowie. Tańsze leki tam zamówione pacjent może odebrać w jednej z 1800 placówek współpracujących z portalem doz.pl. Niedługo pacjenci mają zyskać możliwość zamówienia leków, które zostaną bezpośrednio dowiezione do ich domów. Ma się to odbywać w oparciu o rozporządzenie ministerstwa zdrowia, które m.in. określa warunki transportu leków. Zgodnie z nim leki muszą być przewożone w wydzielonych przestrzeniach, gdzie jest możliwość kontrolowania temperatury otoczenia. Wysyłka produktu może odbywać się tylko w warunkach, które zapewnią bezpieczeństwo jego stosowania. Musi on być należycie zapakowany a jego transport musi odbywać się na w warunkach uniemożliwiających pomieszanie i skażenie produktów leczniczych oraz uniemożliwiających dostęp do nich osób nieupoważnionych.
Nowe rozporządzenie przewiduje, że zwrócone leki muszą ulec zniszczeniu. Ma to uniemożliwić skierowanie zwróconego produktu do ponownej sprzedaży.
Podmiot zajmujący się m.in. internetową sprzedażą leków ma obowiązek przechowywania przez trzy lata dokumentów, które potwierdzą przyjęcie i realizację zamówienia, oraz danych osoby zamawiającej produkt leczniczy.

Zamówienia i dostawa

Obecnie prawo dopuszcza możliwość wysyłania tylko leków, które są dostępne bez recepty (tzw. OCT). Jednak część e-aptek sprzedaje również te, które wymagają przepisania przez lekarza. W tym celu stosują pewien wybieg prawny. Mianowicie pacjent wysyła receptę pocztą i upoważnia kuriera, by w jego mieniu odebrał lek z apteki. Apteki należące do doz.pl będą przyjmować zamówienia na leki recepturowe, ale w takiej sytuacji do zainteresowanego pacjenta przyjedzie farmaceuta. Odbierze od niego receptę i ją zrealizuje.
Oprócz aptek Dbam o Zdrowie na rynku aptek internetowych swoje usługi oferuje również DomZdrowia.pl i białostocki Cefarm24.pl. W sieci istnieje również kilkadziesiąt drobnych serwisów, które oferują możliwość zakupienia leków OTC. Jednak większość z nich działa w oparciu o jedną lub kilka tradycyjnych aptek.
LEKI PRZEZ INTERNET
Jak kupować bezpiecznie:
• posługiwać się dobrym programem antywirusowym
• warto korzystać z dobrze zabezpieczonych przeglądarek
• nigdy nie podawaj osobom trzecim swoich haseł dostępu
• dobrze sprawdzaj dostarczone leki (np. datę ważności)
Opłaca się kupować w internetowych aptekach, bo:
• leki są tańsze
• nie trzeba wychodzić z domu, co stanowi duże udogodnienie dla chorych osób
• mają one równie szeroki asortyment, co apteki tradycyjne
• leki są dostarczane do domu