Piątkowe dane o produkcji sprzedanej przemysłu okazały się zgodne z oczekiwaniami analityków Ministerstwa Gospodarki (wzrost o 7,2% r/r). Według nich, wzrost PKB w I połowie br. wyniósł ok. 6,0% wobec 6,6% w całym ub. roku, podał resort w komunikacie.

Po danych o majowej produkcji analitycy resortu oczekiwali wzrostu PKB w I półroczu o 5,6 - 6,0%. W I kw. PKB zwiększyło się o 6,1% r/r.

"W ciągu sześciu miesięcy br. produkcja przemysłowa zwiększyła się o 8,5%. Analitycy MG szacują, że w lipcu wzrośnie ona o ok. 8,4%, a w III kwartale zbliży się do 7,4%" – czytamy w komunikacie.

Resort podkreśla, że zwiększyła się również sprzedaż w przedsiębiorstwach budowlanych – o blisko 21% w porównaniu z ubiegłym rokiem i o 15,3% m/m.

"Wzrost odnotowały wszystkie grupy przedsiębiorstw"

"Wzrost odnotowały wszystkie grupy przedsiębiorstw, m.in. przygotowujące teren pod budowę (o 24 proc. w stosunku do czerwca ub.r.). W całym pierwszym półroczu sprzedaż produkcji budowlano-montażowej wzrosła o 18,2 proc. Eksperci MG oczekują podobnych wyników w III kwartale br" – głosi komunikat.

Zdaniem analityków resortu, sektor przemysłowy i budowlany rozwijały się w II kwartale w tempie zbliżonym do zanotowanego w pierwszych trzech miesiącach br. "Wzrost produkcji sprzedanej w czerwcu był zgodny z oczekiwaniami resortu gospodarki, co pozwala na podtrzymanie prognozy wzrostu gospodarczego w II kwartale" – podkreślili.

Według nich wzrost wskaźnika cen produkcji sprzedanej przemysłu o 2,7% r/r w czerwcu był spowodowany przede wszystkim wyższymi cenami w przetwórstwie przemysłowym.