Wiceminister przedstawił dziś posłom informację nt. sytuacji organizacyjno-ekonomicznej Poczty Polskiej.

Jankowski przypomniał, że plan działań naprawczych spółki zakłada m.in. podniesienie jakości usług, restrukturyzację zatrudnienia oraz zmianę w systemach wynagrodzeń.

W ciągu najbliższych miesięcy zwolnienia grupowe w spółce obejmą 1700 etatów

W ciągu najbliższych miesięcy zwolnienia grupowe w spółce obejmą 1700 etatów. "Część pracowników będzie mogła skorzystać z zatrudnienia w bezpośredniej obsłudze klienta, a około 300 osób osiągnęło już wiek emerytalny" - wyjaśnił. Na redukcji zatrudnienia w administracji spółka chce zaoszczędzić 100 mln zł.

Wiceminister zapowiedział wprowadzenie firmy na giełdę, pod warunkiem, że powiedzie się jej proces restrukturyzacji. Zaznaczył jednak, że nie wchodzi w grę prywatyzacja spółki poprzez inwestora strategicznego.

Minister infrastruktury jest zobowiązany do 10 listopada br. przeprowadzić komercjalizację Poczty

Minister infrastruktury jest zobowiązany do 10 listopada br. przeprowadzić komercjalizację (przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną) Poczty Polskiej. Jankowski ocenił, że termin ten nie jest zagrożony, a komercjalizacja spółki może nastąpić nawet wcześniej.

Jego zdaniem Poczta Polska, nie będąc spółką akcyjną, ma trudności w finansowaniu inwestycji, ponieważ nie może emitować obligacji zabezpieczonych majątkiem oraz pozyskiwać kapitału poprzez Giełdę Papierów Wartościowych.

Poinformował, że strata netto spółki w ub.r. wyniosła ok. 138 mln zł, przy przychodach ok. 7 mld zł. Z kolei po dwóch pierwszych miesiącach 2009 r. wynik finansowy Poczty Polskiej wyniósł 80 mln zł.

"W 2008 r. znacznie wzrosły wydatki na informatyzację przedsiębiorstwa"

W 2008 r. - zdaniem wiceministra - znacznie wzrosły wydatki na informatyzację przedsiębiorstwa, do 123 mln zł. Rok wcześniej było to 91 mln zł, w 2006 r. - 94 mln zł, a w 2005 r. - 81 mln zł. Od czwartego kwartału ub.r. poprawiła się również terminowość doręczania przesyłek, głównie paczek i listów zwykłych. Na elektroniczną kontrolę przebiegu przesyłek listowych Poczta wyda w 2009 roku ponad 2 mln zł.

Wiceminister zapowiedział również, iż prace nad strategią spółki do 2015 roku mają być zakończone w połowie br.