Zmiana prawa - Fundusze inwestycyjne będą mogły przechowywać dokumentację przez pięć, a nie dziesięć lat.
Sejm przystąpił do rozpatrzenia rządowych autopoprawek do projektów nowelizacji ustaw: o ofercie publicznej, o obrocie instrumentami finansowymi oraz o funduszach inwestycyjnych, które dostosowują polskie regulacje do rozwiązań unijnych (Dyrektywy nr 2007/14/WE i 2004/109/WE).
Autopoprawka do ustawy o obrocie instrumentami finansowymi wprowadza definicję klienta profesjonalnego i detalicznego oraz nowy instrument nadzoru nad rynkiem - tzw. wizytę nadzorczą w zakresie przestrzegania przez domy maklerskie przepisów o adekwatności kapitałowej. Przewiduje wyjście NBP z akcjonariatu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW) w terminie 18 miesięcy i zwalnia dystrybutorów jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych z obowiązku przekształcenia w domy maklerskie, jeśli nie doradzają oni w zakresie innych instrumentów finansowych niż jednostki uczestnictwa funduszy. Projekt wyłącza też możliwość przeniesienia przez przedsiębiorstwo inwestycyjne na inny podmiot zezwoleń i zgód udzielonych przez Komisję Nadzoru Finansowego.
- Ma to związek ze specyfiką prawa rynku kapitałowego, które dla wykonywania reglamentowanej działalności wymaga spełnienia określonych wymagań przez przedsiębiorcę, a nie przedsiębiorstwo - uzasadnia Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF.
Autopoprawka do nowelizacji ustawy o ofercie publicznej zakłada, że stroną postępowania o zatwierdzenie prospektu emisyjnego będzie wyłącznie emitent lub wprowadzający, co ma usprawnić procedurę zatwierdzenia prospektów. Emitenci w zakresie obowiązków informacyjnych podlegać będą przepisom krajowym, a zamieszczenie prospektu na stronie organu nadzoru państwa emitenta będzie uznane za publiczne jego udostępnienie w Polsce, jeśli prospekt zostanie przekazany do KNF na podstawie europejskiego paszportu.
Autopoprawka do ustawy o funduszach inwestycyjnych stanowi, że przy zapisach na jednostki uczestnictwa funduszy, zbywaniu i odkupywaniu tych jednostek obowiązkowe będzie pośrednictwo biura maklerskiego, banku lub krajowego oddziału instytucji kredytowej, uprawnionego do działalności w zakresie przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych. Jednak umożliwia także dystrybucję za pośrednictwem innych podmiotów, jeśli uzyskają one zezwolenie KNF. Autopoprawka z 10 do 5 lat skraca termin przechowywania dokumentacji przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych i poszerza katalog możliwości inwestycyjnych funduszy otwartych o zagraniczne instrumenty finansowe.
Podstawa prawna
Ustawa z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. nr 183, poz. 1538).
Ustawa z 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz.U. nr 146, poz. 1546 z późn. zm.).
Ustawa z 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz.U. nr 184, poz. 1539 ze zm.).