Rosja wyprzedziła Niemcy jako największy rynek motoryzacyjny w Europie. W I półroczu sprzedaż samochodów wzrosła o 41 proc. do 1,65 mln pojazdów – szacuje audytorska firma PricewaterhouesCoopers.Wydatki Rosjan na samochody zwiększyły się o 64 proc. do rekordowej kwoty 33,8 miliardów dolarów, z czego 27 mld dol. przypada na import – wynika z raportu PwC, danych rosyjskich służb statystycznych i celnych oraz moskiewskiej firmy konsultingowej ASM.

Tak szybkie awansu Rosji nie zdołały przewidzieć największe autorytety w branży. Carlom Ghosn, szef Renault prognozował na początku roku, ze Rosja wyprzedzi Niemcy za około dwa lata, a John Fleming, szef Ford Motor na Europę zakłada, ze nastąpi to w 2009 roku.

Według PwC sprzedaż aut w Rosji powinna w tym roku wynieść 3,8 mln pojazdów. Niemiecka organizacja handlowa VDA ocenia, ze Niemcy kupią łącznie 3,2 mln samochodów.

Import zagranicznych samochodów podskoczył w Rosji w pierwszym półroczu o 54 proc. do 785 tys. sztuk, a sprzedaż pojazdów zagranicznych marek produkowanych w Rosji zwiększyła się o 41 proc. do 290 tys. Największą popularnością cieszą się Chevrolety, które znalazły prawie 104 tys. nabywców.

T.B., Bloomberg