Wczoraj podano kurs wymiany słowackiej korony na euro. Wyniesie 30,126 koron za 1 euro. Co od 1 stycznia 2009 r. zmieni się dla polskich przedsiębiorców i polskiej gospodarki?
- Informacja jest chyba jednak zła dla Polski, bo oznacza, że nasz sąsiad pozbywa się ważnego czynnika ryzyka i jego gospodarka staje się bardziej atrakcyjna - mówi Ryszard Petru, główny ekonomista BPH.
Słowaccy eksporterzy także mogą odetchnąć - zmiany kursu walutowego nie będą problemem w kontaktach gospodarczych ze strefą euro.
- Z danych NBP wynika, że 50 proc. polskich eksporterów doświadcza spadku marż uzyskiwanych w eksporcie, głównie ze względu na umacniający się kurs złotego. Przyjęcie przez Słowację euro pozwoli uniknąć słowackim firmom podobnego scenariusza. To natomiast oznacza relatywny wzrost konkurencyjności tamtejszych firm względem polskich przedsiębiorstw - mówi Piotr Ciżkiewicz, ekspert Ernst&Young.
- Oczywiście, polscy eksporterzy mogą bronić się przed umocnieniem złotego korzystając z zabezpieczeń przed ryzykiem kursowym - to dodatkowy koszt, którego nie będą ponosiły firmy słowackie - dodaje.
Oprócz negatywnego wpływu na konkurencyjność polskiego eksportu możliwy jest także scenariusz, w którym zagraniczni inwestorzy decydując o budowie nowych zakładów produkcyjnych będą wybierać Słowację.
- Przyjęcie euro przez Słowację oznacza również względny, w stosunku do Polski, wzrost jej atrakcyjności jako miejsca lokowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych - wyjaśnia Piotr Ciżkiewicz.
Ale specjaliści dostrzegają też plusy tego, że Słowacja jako pierwszy kraj z bezpośredniego sąsiedztwa Polski przyjmie euro.
- Słowacja ma podobny PKB na mieszkańca, więc za jakiś czas będzie można ocenić, jak integracja ze strefą euro wpłynęła na jej gospodarkę - mówi Ryszard Petru.
I tu Słowacy nie mogą być pewni sukcesu, bowiem nie wiadomo, czy cykl gospodarki słowackiej jest już zbieżny z cyklem w strefie euro.
- Ceny w przyszłym roku na Słowacji wzrosną, ale to wynika z faktu, że część zaplanowanych podwyżek została wstrzymana. Ale to nie jest tak, że cały wzrost inflacji na Słowacji będzie wynikał tylko z wprowadzenia euro - mówi ekonomista BPH.
Teraz w przyjmowaniu nowych członków strefy euro nastąpi przerwa - zdaniem ekonomistów kolejne rozszerzenie unii walutowej nastąpi po 2012 roku.
OD KIEDY EURO W NOWYCH KRAJACH UE
Estonia - po 2012 roku
Łotwa - po 2012 roku
Litwa - po 2012 roku
POLSKA - po 2012 roku
Czechy - po 2012 roku
Węgry - po 2012 roku
Słowacja - od 2009 roku
Słowenia - od 2007 roku
Malta - od 2008 roku
Cypr - od 2008 roku