Zmiana prawa - Do grupy uczestników procesu budowlanego zostanie wprowadzony wykonawca, który będzie mógł ponosić odpowiedzialność na podstawie prawa budowlanego.
Przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury nowelizacja prawa budowlanego ma na celu nie tylko skrócenie i uproszczenie procesu inwestycyjnego, ale także zwiększenie odpowiedzialności zawodowej uczestników tego procesu.

Zniesione pozwolenia

- Organ administracji nie będzie już ponosił odpowiedzialności za wydawanie pozwoleń na budowę i pozwoleń na użytkowanie budynków, bowiem zostaną one zniesione. To, żeby obiekt został wybudowany zgodnie ze sztuką budowlaną, musi pozostawać w gestii relacji pomiędzy uczestnikami procesu budowlanego - mówi Olgierd Dziekoński, wiceminister infrastruktury. Dodaje, że relacje te muszą odpowiadać standardom i normom technicznym, wiedzy profesjonalnej i zawodowej.
- Do tego potrzebne jest bardziej szczegółowe określenie w prawie budowlanym, na czym polega zakres odpowiedzialności karnej i finansowej uczestników procesu budowlanego oraz pokazanie, w jaki sposób odpowiedzialność ta powinna być egzekwowana - wyjaśnia Olgierd Dziekoński.
Zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego do procesu budowlanego zostanie wprowadzony nowy jego uczestnik - wykonawca. Do tej pory uczestnikami procesu budowlanego byli jedynie: inwestor, inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant i kierownik budowy lub kierownik robót.
- Brak wśród uczestników procesu budowlanego wykonawcy sprawiał, że za wszystkie jego błędy odpowiadał kierownik budowy, który nie zawsze był w danym momencie na placu robót budowlanych i mógł wszystkiego dopilnować - mówi Jan Nowak, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Pińczowie. Dodaje, że teraz każdy wykonawca robót budowlanych będzie mógł być pociągnięty do odpowiedzialności na podstawie przepisów karnych określonych w prawie budowlanym.
Wykonawca będzie odpowiadał m.in. za zapewnienie objęcia funkcji kierownika budowy lub kierownika robót przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności, realizację robót zgodnie z dokumentacją budowy oraz przepisami, a także zapewnienie wykonania robót budowlanych przez osoby posiadające niezbędne kwalifikacje i uprawnienia i przy użyciu narzędzi oraz sprzętu posiadającego wymagane świadectwa dopuszczenia do użytkowania. Będzie on także odpowiedzialny za przestrzeganie wymagań dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy wykonywaniu robót budowlanych.

Porządek na budowie

Po zakończeniu wykonywania robót budowlanych wykonawca będzie zobowiązany do uporządkowania terenu budowy oraz doprowadzenie jej do stanu przewidzianego w zarejestrowanym projekcie budowlanym.
Resort infrastruktury chce, aby nowe, uproszczone procedury budowlane obowiązywały już od połowy 2009 roku.