Wybudowaną i wyposażoną kosztem ponad 24 mln zł siedzibę Parku Naukowo-Technologicznego oddano w poniedziałek do użytku w Gliwicach. W Technoparku ulokowało się dotąd blisko 20 firm korzystających z zaawansowanych technologii.

Powołany cztery lata temu Technopark Gliwice to wspólne przedsięwzięcie miejscowego samorządu, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Politechniki Śląskiej, w sąsiedztwie której powstał obiekt. Jego budowa rozpoczęła się latem 2006 roku. W maju 2008 ulokowały się tam pierwsze innowacyjne firmy.

Inwestycja w trzech czwartych została sfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, przeznaczonych na rozwój inkubatorów i parków technologicznych. Główne cele Technoparku to tworzenie warunków do powstawania, transferu i promocji zaawansowanych technologii.

"Liczba innowacyjnych firm, które udało się przyciągnąć do Technoparku, oraz działalność, jaką się zajmują, potwierdzają, że cele przedsięwzięcia zostały spełnione. Jednak potencjał do zagospodarowania jest kilkakrotnie większy" - ocenia dyrektor Technoparku Jacek Kotra.

W planach jest już rozbudowa Technoparku na miejskiej działce położonej naprzeciwko obecnej siedziby. Ma tam powstać budynek większy od pierwszego, w którym innowacyjne firmy korzystają z ok. 2 tys. m kw. powierzchni. W Technoparku pracuje 160 osób, głównie specjalistów z inżynierskim wykształceniem.

Klienci Technoparku to zarówno firmy istniejące już na rynku i reprezentujące wysoki poziom technologiczny, jak i - w większości - nowe inicjatywy, tworzone m.in. przez studentów i doktorantów Politechniki Śląskiej.

Jednym z głównych zadań Technoparku jest ułatwienie transferu technologii

Jednym z głównych zadań Technoparku jest ułatwienie transferu technologii, dlatego stworzona została tam baza danych o technologiach i usługach, dostępnych w Politechnice Śląskiej. Zarejestrowanych jest w niej blisko 500 technologii w kilkunastu preferowanych branżach. Jest też baza śląskich firm.

Wśród ulokowanych w Technoparku są m.in. firmy I3D (interaktywne, trójwymiarowe wizualizacje i prezentacje m.in. budynków, budowli, urządzeń, linii produkcyjnych itp.), Multicon (aplikacje internetowe), AutoR (komputerowe systemy wspomagające pracę inżynierów), Paralel Systems (prace nad własną technologią budowy urządzeń elektronicznych), elVision (produkcja mikroprocesorowych sterowników oświetleniowych).

Inni klienci gliwickiego obiektu to np. MES-Tech (analizy projektowo-konstrukcyjne w zakresie budowy maszyn), Robotech (praktyczne wdrażanie robotyki mobilnej do różnych zadań, m.in. kontroli wentylacji oraz czyszczenia), Smartpol (produkcja i sprzedaż siłowników wykonanych ze stopów z pamięcią kształtu), Future Processing (dostawca oprogramowania).

W Technoparku działają także EMT Systems (projektowanie i budowa stanowisk mechatronicznych dla dydaktyki i laboratoriów), Wasko (informatyka i telekomunikacja), Biuro Ekspertyz i Analiz Środowiskowych Eko-Noise (działalność w zakresie akustyki i ochrony środowiska przed hałasem i drganiami) oraz e-Bike (producent innowacyjnej żyłki do koszenia trawy). (PAP)

mab/ hes/ gma/