"MSP będzie przygotowywać kolejne spółki do debiutu giełdowego" – powiedział Grad dziennikarzom. Podkreślił, że resort będzie to robić bez względu na to, "czy jest bardziej zielono czy czerwono".

Prawa do akcji (PDA) Zakładów Azotowych Tarnów-Mościce spadły w poniedziałkowym debiucie na GPW o 5,74% do 18,38 zł wobec ceny odniesienia wynoszącej 19,50 zł. Cena akcji spadła na debiucie o 3,34% do 18,85 zł. W wyniku oferty nowych akcji ZA Tarnów pozyskały z rynku 294,5 mln zł brutto.

Grad przypomniał, że następną spółką Skarbu Państwa, która ma wejść na GPW, jest grupa energetyczna Enea. "Terminy proponowane przez zarząd nie powinny ulec zmianie" – powiedział Grad. W ub. tygodniu przedstawiciele resortu zapowiadali, że Enea powinna zadebiutować na giełdzie 1 lub 4 sierpnia.

"We wrześniu mamy podjąć decyzję w sprawie Banku BGŻ"

W następnej kolejności na GPW trafi kopalnia węgla kamiennego Bogdanka lub Zakładów Azotowych Kędzierzyn – w zależności od tego, która spółka wcześniej zakończy przygotowania.

"We wrześniu mamy podjąć decyzję w sprawie Banku BGŻ" – dodał Grad.

Minister poinformował też, że Polska Grupa Energetyczna (PGE) zapewnia, że będzie gotowa do debiutu w I kw. 2009 roku. "Chciałbym, pomiędzy Eneą a PGE nie było dużej przerwy" – powiedział Grad.

Minister po raz kolejny stwierdził, że widzi bardzo duże zainteresowanie inwestorów sektorem energetycznym, dlatego nie ma planów zmian harmonogramów prywatyzacyjnych spółek z tej branży.