"W kwietniu 2007 roku Komitet Wykonawczy UEFA przyznał Polsce i Ukrainie prawo organizacji ME w 2012 roku i w pełni respektujemy tą decyzję. Nic się nie zmienia w tej kwestii. Nie mamy żadnego planu "B" i zrobimy wszystko co możliwe, by pomóc obu krajom zorganizować tą imprezę" - powiedział Michel Platini.

Zaznaczył jednak, że ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie we wrześniu. "W najbliższych dniach (2-3 lipca - przyp. PAP) 12- osobowa delegacja UEFA odwiedzi Polskę i Ukrainę, by na miejscu zapoznać się z postępem przygotowań oraz spotkać się z najwyższymi władzami obu krajów i ludźmi odpowiedzialnymi za organizację Euro- 2012. Po tej wizycie będziemy wiedzieć więcej, a ostateczną decyzję podejmiemy we wrześniu" - stwierdził.

Priorytetową kwestią są stadiony

Jak dodał, priorytetową kwestią, która będzie miała wpływ na decyzję w sprawie organizacja ME za cztery lata, są stadiony w stolicach obu krajów. "One muszą powstać. Bez tego ani rusz" - dodał.

Platini poinformował, że także we wrześniu UEFA podejmie decyzję w sprawie rozszerzenia formuły ME z 16 do 24 krajów. "Dyskutujemy o tym od pewnego czasu, analizujemy wszelkie aspekty. Trzeba rozważyć kwestie finansowe, infrastruktury i sportowe, choć nie ulega wątpliwości, że w obecnej formule wiele dobrych reprezentacji brakuje w turnieju finałowym" - wyjaśnił.

Przyznał, że UEFA zastanawia się również nad zmianą terminu i przeniesieniem turnieju z czerwca na sierpień. "Wtedy piłkarze rozpoczynaliby sezon mistrzostwami Europy, byliby po wakacjach i na pewno bardziej wypoczęci. To jednak bardzo skomplikowana sprawa, bo nakładałyby się na siebie różne terminy. Przecież w tym czasie startują już rozgrywki pucharowe, a dodatkowo sierpień to miesiąc igrzysk olimpijskich" - dodał.

Pochwalił organizację kończącego się turnieju. "Uszczęśliwili nas piłkarze i organizatorzy. To była wspaniała impreza, ze świetną atmosferą. Mam nadzieję, że zakończy ją pełen emocji i dobrego futbolu finał" - podkreślił.

W piątek organizacja Euro-2012 była tematem obrad Komitetu Sterującego UEFA. Według uczestniczących w spotkaniu prezesa odpowiedzialnej za przygotowania w Polsce spółki PL.2012 Marcina Herry i prezesa PZPN Michała Listkiewicza, UEFA wyraziła zadowolenie z postępu przygotowań w ostatnich miesiącach.

We włoskiej prasie co jakiś czas pojawiają się spekulacje, że Polska i Ukraina stracą prawo organizacji ME ze względu na opóźnienia w przygotowaniach. Informacje te są dementowane przez włodarzy europejskiej federacji.