W tym roku podział abonamentu między radio, a telewizję kształtował się na poziomie 60 do 40 na korzyść TVP.

"W tej chwili chcąc ratować Polskie Radio i jego regionalne spółki musimy radykalnie ten podział zmienić, a telewizja dostanie po prostu 200 mln zł mniej" - powiedział w środę PAP przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

Po raz pierwszy nastąpi przewaga abonamentu na korzyść radia

Dodał, że po raz pierwszy nastąpi przewaga abonamentu na korzyść radia. "Po tym przesunięciu możemy właściwie powiedzieć - nie ma abonamentu w telewizji publicznej" - zaznaczył Kołodziejski.

"Przy tym podziale w strukturze telewizji udział abonamentu w finansowaniu TVP będzie na poziomie 14 proc., reszta to są dochody komercyjne. Jeżeli z tych 14 proc. odliczy się połowę, która jest od razu przekazywana na ośrodki regionalne to ten udział na antenie TVP1, TVP2 i TV Polonia udział abonamentu jest na poziomie 7 proc." - dodał szef KRRiT.

Przesunięcia w abonamencie są wynikiem spadających wpływów z tytułu tej opłaty. Według wyliczeń Krajowej Rady przyszłoroczne przychody z abonamentu będą niższe o 235 mln zł (w stosunku do prognozy) i wyniosą 656 mln zł, bez uwzględnienia skutków noweli abonamentowej. Prognoza na 2009 r. zakłada więc spadek wpływów o ok. 11,4 proc.