Administracja publiczna nie może odmówić przyjęcia dokumentu elektronicznego opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym. Elektroniczna Skrzynka Podawcza jest rozwiązaniem, które umożliwia załatwianie spraw urzędowych przez internet i poprawia jakość obsługi interesanta.
ESP to publicznie dostępny środek komunikacji elektronicznej, który służy do przykazywania informacji w formie elektronicznej do podmiotu publicznego przy wykorzystaniu internetu. Pozwala na bezpieczną i wiarygodną wymianę dokumentów elektronicznych między obywatelem (osobą fizyczną i prawną), a organem administracji publicznej.

Łatwa w obsłudze i bezpieczna

Elektroniczna Skrzynka Podawcza jest integralną częścią e-urzędu - współpracuje z elektronicznym systemem obiegu dokumentów, umożliwia wnoszenie e-dokumentów podpisanych bezpiecznym podpisem elektronicznym (automatycznie weryfikuje ważność podpisu elektronicznego i wystawia urzędowe poświadczenie odbioru - UPO). Bezpieczeństwo ESP zapewnia sprzętowy moduł bezpieczeństwa - Hardware Security Module (HSM), który służy do przechowywania materiału kryptograficznego i automatycznego generowania podpisów pod dokumentami elektronicznymi.
HSM chroni przed nieuprawnionym dostępem i gwarantuje, że w przypadku takiego zdarzenia materiał kryptograficzny przechowywany w urządzeniu zostanie automatycznie zniszczony. Daje to pewność, że UPO jest ważne i zostało opatrzone certyfikatem elektronicznym dedykowanym właściwemu urzędowi. Poświadczenie musi zawierać: pełną nazwę podmiotu, któremu doręczono dokument elektroniczny, datę i czas doręczenia dokumentu elektronicznego (rozumianego jako data i czas wprowadzenia albo przeniesienia dokumentu elektronicznego do systemu teleinformatycznego podmiotu publicznego) oraz datę i czas wytworzenia urzędowego poświadczenia odbioru.
Otrzymując UPO, interesant ma gwarancję, że jego dokument znajduje się w systemie obiegu dokumentów urzędu, a urzędnik rozpocznie procedurę załatwiania jego sprawy.
FUNKCJONALNOŚĆ ESP
Funkcjonalność Elektronicznej Skrzynki Podawczej:
• obsługa dokumentów elektronicznych opatrzonych kwalifikowanym podpisem elektronicznym, które interesant samodzielnie wnosi przez internet,
• generowanie urzędowego poświadczenia odbioru,
• odesłanie urzędowego poświadczenia odbioru do nadawcy,
• ewidencja urzędowych poświadczeń odbioru.

Z www do ESP

Elektroniczna Skrzynka Podawcza rozpoznaje i weryfikuje dokumenty opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym wydawanym przez wszystkie centra certyfikacji (wpisane na mocy decyzji ministra gospodarki do rejestru kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne), a podczas weryfikacji korzysta z list CRL publikowanych przez centra certyfikacji.
W przypadku wykrycia niezgodności podpisu z dokumentem lub nieważności certyfikatu ESP komunikuje nadawcy wiadomości o tym zdarzeniu i nie przyjmuje dokumentu. Skrzynka podawcza pozwala również na złożenie podpisu elektronicznego pod formularzem cyfrowym umieszczonym na stronie www. Po złożeniu podpisu formularz jest automatycznie umieszczany w ESP urzędu.
JAK MOŻNA ZŁOŻYĆ WNIOSEK ELEKTRONICZNY PRZEZ ESP
• wysyłając e-mail z załączonym podpisanym dokumentem (np. za pomocą programu pocztowego),
• wypełniając formularz cyfrowy podpisany bezpiecznym podpisem elektronicznym na stronie internetowej Elektronicznej Skrzynki Podawczej,
• poprzez upload pliku przez www (za pomocą strony internetowej Elektronicznej Skrzynki Podawczej),
• przynosząc do urzędu plik na dowolnym nośniku, na którym zapisany jest dokument elektroniczny.
KORZYŚCI ZWIĄZANE Z WYKORZYSTANIEM ESP
• skanowanie antywirusowe rejestrowanych dokumentów,
• ewidencjonowanie doręczonych dokumentów elektronicznych,
• możliwość opatrzenia wypełnionego dokumentu bezpiecznym podpisem elektronicznym,
• automatyczna weryfikacja ważności podpisu elektronicznego,
• bezpieczeństwo przesyłanych informacji złożonych za pomocą formularza ESP,
• archiwizacja dokumentów wnoszonych poprzez ESP,
• dostęp do usług przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.
Podstawa prawna
Ustawa z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz.U. z 2001 r. nr 130, poz. 1450).
Ustawa z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. 2005 nr 64, poz. 565).
Ustawa z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2002 nr 144, poz.1204).
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 29 września 2005 r. w sprawie warunków organizacyjno-technicznych doręczania dokumentów elektronicznych podmiotom publicznym (Dz.U. z 2005 nr 200, poz. 1651).
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 27 listopada 2006 r. w sprawie sporządzania i doręczania pism w formie dokumentów elektronicznych (Dz.U. z 2006 r. nr 227, poz. 1664).