Kijowskie przedstawicielstwo ma również zacieśniać współpracę instytucji rynku kapitałowego w Polsce i na Ukrainie.

"Chcemy pomagać w tworzeniu nowoczesnego rynku giełdowego w tym kraju. Będzie on służył rozwojowi gospodarczemu Polski i Ukrainy" - powiedział na konferencji prezes GPW Ludwik Sobolewski.

Sobolewski: sukcesem będzie, jeżeli w tym roku pojawi się na GPW: jedna, dwie lub trzy firmy ukraińskie

Poinformował jednocześnie, że GPW prowadzi rozmowy z trzema firmami ukraińskimi. Jedna z nich reprezentuje sektor finansowy.

"Ważne są nie tylko liczby. Ważne jest, aby istniało w Polsce i na Ukrainie przekonanie, że przedsiębiorstwa z Polski, które będą chciały inwestować na Ukrainie, czy firmy ukraińskie, które będą szukały kapitału, mają gdzie się zwrócić" - poinformował prezes GPW.

Powiedział też, iż GPW oferuje wiele korzyści ukraińskim spółkom, gwarantując dostęp do kapitału zagranicznego, przy niższych kosztach jego pozyskania niż na innych giełdach europejskich.

Sobolewski dodał na konferencji, że na czele ukraińskiego przedstawicielstwa staną Ukraińcy z Kijowa, którzy są najbliżej rodzimego rynku. "W najbliższych dniach przedstawimy szefa" - powiedział.

Na Głównym Rynku warszawskiej GPW notowanych jest prawie 400 spółek

Pod względem debiutów na rynku regulowanym GPW w 2007 roku zajęła 2. miejsce w Europie. Na rynku NewConnect, po niespełna roku jego funkcjonowania, jest około 60 spółek. Pod względem liczby notowanych spółek nowy rynek zajmuje 5. miejsce wśród 10 rynków alternatywnych w Europie.

Ponad 30 proc. inwestorów na giełdzie warszawskiej to inwestorzy zagraniczni. Kolejne 30 proc. to fundusze inwestycyjne i emerytalne, których środki inwestowane w spółki giełdowe rosną z roku na rok. Trzecią silną grupę stanowią inwestorzy indywidualni.