Kopia pełnomocnictwa załączonego do odwołania może być poświadczona za zgodność z oryginałem przez osobę uprawnioną do składania oświadczeń woli bądź uwierzytelniona przez notariusza.
Firma Schoeller Arca Systems z Bytomia zarzuciła Poczcie Polskiej, że w przetargu na dostawę kasetek listowych wybrała ofertę z rażąco niską cenę.
Zamawiający oddalił protest, wiec firma odwołała się do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołanie. Wskazała, że pełnomocnictwo załączone do odwołania miało nieprawidłową formę. Załączono kserokopię pełnomocnictwa poświadczoną za zgodność przez pełnomocnika, który nie miał uprawnień do poświadczania za zgodność z oryginałem.
Izba wskazała, że prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2007 r. nr 223, poz. 1655) nie reguluje wprost kwestii pełnomocnictwa. Do czynności podejmowanych przez zamawiającego i wykonawców stosuje się więc przepisy kodeksu cywilnego. Izba podkreśliła, że w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, w tym także w postępowaniu odwoławczym, strony postępowania posługują się pełnomocnictwem materialnoprawnym udzielonym na podstawie art. 98 i następnych k.c. Pełnomocnictwo do wniesienia odwołania jest pełnomocnictwem albo rodzajowym, albo do poszczególnej czynności.
Wniesienie odwołania do prezesa UZP przez pełnomocnika wykonawcy wymaga pełnomocnictwa udzielonego w formie pisemnej. Wykonawca może poświadczyć za zgodność z oryginałem dokumenty, o których mowa w rozporządzeniu prezesa Rady Ministrów z 2006 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy (Dz.U. nr 87, poz. 605). Natomiast pełnomocnictwo musi być co do zasady złożone w oryginalne. W razie posługiwania się kserokopią pełnomocnictwa powinna ona być poświadczona za zgodność z oryginałem przez osobę uprawnioną do składania oświadczeń woli bądź uwierzytelniona przez notariusza. Dopuszczalna jest też możliwość uwierzytelnienia kopii przez adwokata, radcę prawnego, a także rzecznika patentowego (pełnomocnictwo procesowe).
Sygn. akt KIO/UZP 413/08
OPINIA
ANNA RUDOWALD
prawnik z Kancelarii Salans
Pełnomocnictwo do wniesienia odwołania może mieć charakter materialny lub procesowy. Powinno być złożone w oryginale. Moc oryginału ma również kopia dokumentu poświadczona przez notariusza, ponadto radca prawny i adwokat mogą uwierzytelnić kopię udzielonego im pełnomocnictwa. W omawianej sprawie pracownik odwołującego nie mógł potwierdzić za zgodność z oryginałem pełnomocnictwa, zatem odwołanie podlegało odrzuceniu. Warto dodać, że zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem nie jest możliwe uzupełnienie pełnomocnictwa w trakcie postępowania przed KIO.
Kopia pełnomocnictwa załączonego do odwołania może być poświadczona za zgodność z oryginałem przez osobę uprawnioną do składania oświadczeń woli bądź uwierzytelniona przez notariusza. / ST