PiS - jak mówił Tchórzewski na dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie - chce też, by w Sejmie odbyła się debata na temat sytuacji przedsiębiorstw transportowych.

Tchórzewski ocenił, że wczorajszy protest kierowców TIR-ów świadczy o tym, że "sytuacja przedsiębiorstw transportowych jest coraz gorsza". Według niego, w pierwszych czterech miesiącach 2008 r. około 70 proc. przedsiębiorstw transportowych było "na minusie".

W wielu miejscach w Polsce wczoraj kierowcy TIR-ów przez trzy godziny utrudniali ruch na drogach. Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych szacowało, że w proteście wzięło udział około 160 tys. kierowców.

Według Zrzeszenia, po polskich drogach jeździ około 1 mln ciężarówek. Przewoźnicy domagają się m.in. obniżenia ceny oleju napędowego używanego do profesjonalnego transportu drogowego.

Według PiS, rząd powinien jak najszybciej rozpocząć rozmowy z transportowcami. "Ignorowanie środowiska, które razem z obsługą liczy prawie 1 mln pracowników w Polsce i wypracowuje około 12,5 proc. PKB (...) jest nie do przyjęcia" - powiedział.

Tchórzewski i Adamczyk wśród możliwych działań rządu, które doprowadziłyby do obniżenia kosztów funkcjonowania firm transportowych wymienili m.in. "wdrożenie instrumentów wpływających na obniżenie cen" oleju napędowego.

Postulat renegocjacji sposobu i wysokości naliczania rekompensat wypłacanych koncesjonariuszom płatnych autostrad za przejazd TIR-ów

PiS jest zdania, że rząd powinien także renegocjować sposób i wysokość naliczania rekompensat wypłacanych koncesjonariuszom płatnych autostrad za przejazd TIR-ów oraz utrzymać systemu winiet. Według ugrupowania, rekompensaty są obecnie za wysokie.

Podobne postulaty zgłaszają przedstawiciele przedsiębiorstw transportowych. Postulują oni też złagodzenie skutków wysokiego kursu złotówki w stosunku do euro, a także zniesienie ograniczenia w wwozie paliwa (200 litrów) do Polski.

Tchórzewski podkreślił dziś, że inne państwa podejmują działania na rzecz poprawy sytuacji transportowców. Jako przykład przywołał działania rządu francuskiego i podjęte przez ministra gospodarki tego kraju rozmowy z przedstawicielami przedsiębiorstw paliwowych.

"U nas wszystkie najważniejsze przedsiębiorstwa paliwowe są kontrolowane przez państwo, te rozmowy są konieczne (o obniżce cen)" - powiedział Tchórzewski.

Adamczyk poinformował, że posłowie PiS wystosowali dziś interpelację do premiera w sprawie sytuacji przedsiębiorstw transportowych w związku z nieobniżeniem przez rząd akcyzy na paliwa. Proponują w niej rządowi konkretne rozwiązania.

Poseł przypomniał, że nad sytuacją firm przewozowych debatować mają w czwartek połączone komisje: gospodarki i infrastruktury. Jak dodał, posiedzenie to zostało zwołane na wniosek PiS.