Po Fast Finance, Pragma Inkaso i Grupa Pactor-Potempa Inkasso, firmach zajmujących się obrotem i zarządzaniem wierzytelnościami, które weszły na rynek NewConnect, do debiutu przygotowuje się - For-Net. Spółka sprzedaż akcji planuje na sierpień.

Trzy pierwsze firmy pozyskały w ten sposób około 15 mln zł. Pozwala im to przede wszystkim na wykup pakietów wierzytelności wartych co najmniej kilkaset tysięcy złotych. Spółka, która chce pozyskać atrakcyjnych klientów i wygrać rywalizację z konkurencją, musi posiadać kapitał obrotowy, który pozwoli jej na ich inwestowanie w wierzytelności we właściwym momencie.

- Większe zaangażowanie kapitałowe pozwoli nam na zakup większych portfeli wierzytelności w celu ich dalszej windykacji na własny rachunek - przyznaje Marcin Adamczak, prezes For-Net.

Analitycy zwracają uwagę, że firmy windykacyjne powinny być przygotowane finansowo, by w zakresie swojej działalności móc reagować na to, co dzieje się w sektorach gospodarki powiązanych z ich działalnością.

- Duża dostępność kredytów konsumenckich oraz otwartość na nie kredytobiorców to potencjalne źródło wierzytelności konsumenckich - mówi Tomasz Boduszek, prezes Pragma Inkaso.

Wartość przeterminowanych długów w Polsce rośnie o około 500 mln zł kwartalnie, a banki, chcąc uwolnić środki na nowe pożyczki, sprzedają coraz świeższe długi. Jak dowiedziała się GP, w przyszłym roku banki mogą zacząć pozbywać się nawet spłacanych regularnie długów.

- W tej chwili nie ma na rynku zbyt wielu pakietów wierzytelności przeznaczonych do wykupienia, ale tendencje w polskiej gospodarce wskazują, że pod koniec bieżącego roku ten rynek się ożywi - mówi Piotr Karol Potempa, prezes Grupa Pactor-Potempa Inkasso.