To bardzo zła wiadomość dla kierowców. Cena benzyny bezołowiowej 98 może niedługo nie tylko osiągnąć, a nawet przekroczyć 5 zł za litr na niektórych stacjach w Polsce - ostrzegają analitycy z BM Reflex oraz portalu e-petrol.pl, monitorującego rynek paliw. To oznacza, że w te wakacje lepiej będzie podróżować pociągiem, niż samochodem.

Media podawały, że w środę na jednej ze stacji PKN Orlen w Szczecinie kierowcy za litr benzyny Verva 98 musieli do godz 15.00 płacić 5,06 zł. Później cena została obniżona do 4,99 zł. Orlen tłumaczył się, że cena powyżej 5 zł była wynikiem pomyłki i złych obliczeń jednego z departamentów dla stacji.

Jednak - jak zaznaczyli eksperci - ceny takie będą pojawiać się sporadycznie i nie będzie to zjawisko masowe.

Eksperci zauważyli jednocześnie, że cena ok. 5 zł/l na stacji znajdującej się przy granicy z Niemcami nie jest niczym wyjątkowym. Tam już cena paliwa bezołowiowego przekroczyła 1,5 euro za litr.

Ceny ponad 5 zł za litr benzyny będą się zdarzać sporadycznie

"W przypadku Szczecina trzeba mieć na względzie usytuowanie przy granicy. Wczoraj w Niemczech nastąpiła kolejna podwyżka cen paliw detalicznych (...) Są to wysokie ceny na kieszeń niemiecką, obywatele Niemiec przyjeżdżają więc do Polski i są w stanie przyjąć wyższą cenę paliw w naszym kraju" - zaznaczyła Gabriela Kozan z e-petrol.pl.

Zdaniem Kozan, cena 5 zł za litr benzyny może zostać przekroczona przede wszystkim w miejscowościach nadmorskich i górskich, w związku ze zbliżającymi się wakacjami.

Dorota Gudaś z biura BM Reflex zaznaczyła, że ceny ponad 5 zł za litr benzyny będą się zdarzać jednak sporadycznie.

Z drugiej strony - jak podkreśliła - na razie nie należy się obawiać szoku cenowego - od piątku prawdopodobnie nastąpi obniżka cen hurtowych benzyn i oleju napędowego, co przełoży się na obniżki w najbliższym czasie cen paliw na stacjach. (PAP)