Dialog chce zostać największym konkurentem Telekomunikacji Polskiej. Firma planuje również przejęcia spółek spoza branży telekomunikacyjnej.
W III kwartale przedstawimy nową strategię Dialogu. Będą w niej zmiany w stosunku do strategii przygotowanej przez poprzedni zarząd w lutym 2007 r. - mówi Piotr Mazurkiewicz, który od miesiąca jest prezesem kontrolowanej przez KGHM Telefonii Dialog.
Prezes nie wyjawił, co w strategii chce zmienić. Podtrzymał wszystkie główne założenia strategii z 2007 roku, takie jak rozwój przez przejęcia i wzrost organiczny, wprowadzenie akcji operatora na giełdę, rozwój nowych usług w oparciu o nowe technologie oraz uruchomienie wirtualnego operatora komórkowego (MVNO). Według Mazurkiewicza MVNO komercyjne usługi zacznie świadczyć na początku 2009 r.
Prezes nie chciał ujawnić terminu wejścia na giełdę, celów finansowych spółki (zapowiedział jedynie korektę tegorocznego budżetu) ani celów przejęć. Powiedział tylko, że przed publiczną ofertą akcji spółki będą znane cele przejęć.
Przygotowana w lutym 2007 r. strategia Dialogu zakładała, że firma ze sprzedaży akcji (30 proc. kapitału) w tym roku zdobędzie na giełdzie ok. 420 mln zł i przeznaczy je na przejęcia. Na lata 2007-2011 zaplanowano 520 mln zł inwestycji w sieć oraz ponad 600 mln zł na przejęcia telekomów i operatorów telewizji kablowej oraz spółek internetowych. Wśród potencjalnych celów przejęć wymieniano m.in. Crowley Data Poland i Tele2. Strategia z 2007 roku zakładała, że w 2011 roku będzie miał ok. 390 tys. klientów we własnej sieci, z których ok. 16 proc. będzie korzystało z potrójnej usługi (telefon, internet, telewizja) oraz do 250 tys. klientów telefonii komórkowej. Celem było osiągnięcie 1,8 mld zł przychodów w 2011 roku.
- Chcemy być największym operatorem alternatywnym - deklaruje prezes Mazurkiewicz.
Ujawnił, że KGHM chce docelowo sprzedać wszystkie posiadane akcji Dialogu. Nie wykluczył, że jeśli koncern dostanie dobrą ofertę, to sprzeda Telefonię Dialog przed debiutem giełdowym.
Dialog bezpośrednio konkuruje z TP, ale też m.in. z Tele2 i Netią.