Remont stadionu w Chorzowie będzie kosztował nieco ponad 3,3 tys. złotych na jedno miejsce dla kibica. Najdroższa będzie budowa stadionu w Warszawie - ponad 18 tys. złotych na jednego kibica.
Biorąc pod uwagę koszt, jaki trzeba zainwestować, by uzyskać na stadionie jeden fotelik dla kibica, to zdecydowanie najtańszą inwestycją (3,3 tys. złotych na jedno miejsce) jest remont stadionu w Chorzowie, który do jej pory jest stadionem rezerwowym na Euro 2012. Rezerwowy jest także stadion Wisły w Krakowie, a koszt jego przebudowy szacowany jest na 9 tys. złotych na jednego kibica. Nieco drożej będzie kosztowała przebudowa stadionu w Poznaniu - ponad 10 tys. złotych na kibica. Koszty budowy nowych stadionów zawierają w sobie wszystkie prace przygotowawcze i wykup gruntów, więc z natury powinny być wyższe. Z nowych stadionów, które mają być od podstaw wybudowane na Euro 2012, najmniej zapłacimy za obiekt we Wrocławiu - około 10 tys. złotych na kibica. W Gdańsku ten koszt szacowany jest na ponad 15 tys. złotych. Warszawa jest najdroższa - ponad 18 tys. złotych na jedno miejsce.

3 mld zł na stadiony

W sumie na budowę głównych stadionów na Euro 2012 wydamy ok. 3 mld złotych. Tylko stadion w Warszawie, najdroższy, zostanie w całości sfinansowany ze środków budżetowych. W pozostałych miastach dofinansowanie z budżetu wyniesie 30 proc. Resztę pieniędzy musi zorganizować samorząd. Niektóre zastanawiają się nad sprzedażą nazwy stadionu, a wszystkie zamierzają przeznaczyć okoliczne tereny pod cele komercyjne.

Ładniejsze niż w Austrii

Polskie stadiony po Euro 2012, jeśli rzeczywiście zostaną zbudowane, będą ładniejsze, większe i bardziej trwałe niż stadiony austriackie. Na stadionie w Klagenfurcie już w tej chwili rozpoczęły się prace przy rozbiórce części trybun. 32-tysięczny stadion jest zbyt duży na lokalne potrzeby, więc rozebrana zostanie wyższa część trybun i będzie on 12-tysięczny. Nasi kibice wyraźnie odczuwali, że korona austriackiego stadionu drży i jest tymczasowa. Koszt rozbiórki trybun w Klagenfurcie szacowany jest na 7 mln euro. Część pieniędzy zostanie odzyskana dzięki sprzedaży rozebranych elementów. Podobno są nimi zainteresowani Chińczycy. Jeśli po Euro nowe stadiony w Polsce miałyby stać niewykorzystane, to mimo że może się to nam nie podobać, austriacki pomysł jest bardzo dobry i zdecydowanie tańszy. Budowa stadionu w Klagenfurcie kosztowała w przeliczeniu 230 mln złotych, czyli około 7,3 tys. złotych na jednego kibica.