Politycy PSL zapewniają, że nie będzie konfliktu w koalicji w sprawie metropolii.

Założenia do projektu ustawy o rozwoju miast i obszarów metropolitarnych przewidują powołanie 12 metropolii. MSWiA poinformowało dziś, że projekt trafi do Sejmu w pierwszej połowie lipca.

Żelichowski: w tej chwili jedynie 2 - 3 miasta nadają się na metropolię

Zdaniem szefa klubu PSL Stanisława Żelichowskiego, projekt ustawy metropolitalnej "jest daleki od doskonałości". Jak ocenił, taka propozycja powinna być uzgodniona w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, co - jak zastrzegł - jeszcze nie nastąpiło.

Żelichowski ocenił, że w tej chwili jedynie 2 - 3 miasta nadają się na metropolię - Warszawa, Katowice i "na upartego" Gdańsk. "Tylko te miasta spełniają jako tako kryteria" - stwierdził.

Szef klubu PSL przyznał, że gdyby w projekcie były te trzy metropolie, to ludowcy zaakceptowaliby pomysł "bez większych problemów". "Ale jeżeli się podnosi liczbę do 12 metropolii, to nie widzę powodów żeby nie było ich 16" - dodał.

Dolniak: ostateczna liczba metropolii nie jest jeszcze przesądzona

Wiceszef klubu PO Grzegorz Dolniak podkreślił, że - chociaż w założeniach do projektu ustawy metropolitalnej mówi się o 12 metropoliach - to ich ostateczna liczba nie jest jeszcze przesądzona.

Jego zdaniem, sprawa metropolii nie skonfliktuje koalicjantów. "Wszystko jest możliwe, usiądziemy w komisjach i porozmawiamy" - powiedział.

Dolniak nie wykluczył, że jeśli nie uda się wypracować kompromisu wokół kilkunastu metropolii, powstanie najpierw program pilotażowy dla aglomeracji śląskiej, Warszawy i Trójmiasta - do których stopniowo będą dopisywane kolejne.

Zdaniem Żelichowskiego - jeżeli bez przygotowania dołoży się czwarty poziom samorządu - czyli metropolie, to może powstać "totalny bajzel w kraju". Jak ocenił, założenia do projektu ustawy mają wady formalne, a część zapisów jest niekonstytucyjna - jak np. zapis o Radzie metropolii, która ma się składać z prezydentów miast i burmistrzów.

Żelichowski przyznał, że - jak do tej pory - nie było rozmów koalicyjnych PO-PSL w sprawie metropolii.

"PSL opowiada się za zrównoważonym rozwoju całego kraju"

W ocenie wiceministra skarbu, wiceszefa PSL Jana Burego, optymalna liczba metropolii, to 16. "PSL opowiada się za zrównoważonym rozwoju całego kraju. Nie może być tak, że część regionów pójdzie do przodu, a część zostanie pozostawiona sama sobie" - podkreślił.

Bury wyraził nadzieję, że uda się porozumieć z PO w sprawie liczby metropolii. "Musimy wspólnie usiąść z PO i wypracować kompromis. Myślę, że się dogadamy. Awantury nie będzie" - zapewnił.

Kalinowski: wprowadzenie metropolii to złe rozwiązanie

W niedzielę w Kielcach wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski (PSL) powiedział, że wprowadzenie metropolii to złe rozwiązanie. Zapowiedział, że ludowcy będą robić wszystko, aby do niego nie dopuścić.

Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Eugeniusz Grzeszczak (PSL) powiedział, że spotkanie koalicji w sprawie metropolii odbędzie się prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Jak dodał, PSL obecnie wypracowuje swoje stanowisko, które przedstawi podczas spotkania z Platformą.

Grzeszczak zapewnił też, że nie będzie konfliktu w koalicji w sprawie metropolii. "Wykluczam taką możliwość" - podkreślił.