Dla osób korzystających z eurotaryfy, czyli ujednoliconych cen na rozmowy w unijnym roamingu, najniższe cennikowe stawki rozmów z Austrii ma Polska Telefonia Cyfrowa (Era) - 1,9 zł za minutę - w taryfie Eurotaryfa i strefy. Najdroższe - 2,24 zł - Polkomtel (Plus). Także w Eurotaryfie i strefy najtańsze jest odbieranie połączeń (0,9 zł/minuta). Najtańsze SMS są w sieci Play i oferowanej przez PTC Eurotaryfie i strefy - 99 gr.

Droga Szwajcaria

Korzystając z telefonu komórkowego w Szwajcarii należy liczyć się z wyższymi stawkami. Tylko część sieci komórkowych - m.in. Play - stosuje tam te same stawki co w Unii Europejskiej. Co więcej, ceny dla abonentów mogą być inne niż dla klientów usług przedpłaconych i typu mix.

Abonenci Polkomtelu najtaniej SMS wysyłają z sieci Orange (92 gr), a najniższe ceny rozmów w szczycie mają w sieci Sunrise (3,4 zł). Od 19 do 7 rano najniższe ceny rozmów do Polski są w sieci Orange (2,19 zł). Użytkownicy telefonów na kartę zapłacą 4 zł zarówno za minutę rozmowy odbieranej, jak i inicjowanej.

Abonenci Ery korzystający z taryfy Eurotaryfa i świat najmniej - 4,44 zł/minuta - zapłacą za rozmowę do Polski w sieci Sunrise. Najtańsze SMS są w szwajcarskiej sieci Orange. Ci, którzy w Erze mają taryfę Eurotaryfa i strefy, będą płacili 4,9 zł za minutę rozmowy inicjowanej i odbieranej oraz 1,49 zł za SMS. Abonenci polskiego Orange używający eurotaryfy w Szwajcarii za minutę inicjowanej rozmowy zapłacą 4,9 zł, a za odebranej - 2 zł. SMS kosztować ich będzie 1,5 zł.

Sposób rozliczania rozmów

W roamingu na ostateczny koszt połączenia duży wpływ ma sposób rozliczania rozmów. O ile w kraju dominuje naliczanie sekundowe, to w roamingu zazwyczaj jest to naliczanie opłaty co 60 lub co 30 sekund. Należące do PTC sieci Era i Heyah naliczają opłaty za każdą rozpoczętą minutę. W Play impuls trwa 30 sekund. W Polkomtelu opłata za połączenie inicjowane naliczana jest za każde rozpoczęte 60 sekund w przypadku Eurotaryfy, a za odebrane zgodnie z planem taryfowym użytkownika.

Przed wyjazdem z komórką na Euro 2008 należy się upewnić, czy na pewno usługa roamingowa jest włączona. Osoby korzystające z telefonów na kartę powinny zasilić konto, by uniknąć kłopotów związanych z ewentualnym doładowaniem.

Warto wyłączyć MMS

Należy pamiętać, że przebywając za granicą płacimy za odbierane MMS. Aby uniknąć takiej opłaty, należy w telefonie wyłączyć odbieranie MMS w roamingu. Niestety - jak nas informują przede wszystkim klienci Polkomtelu - może się okazać, że mimo wyłączenia operator naliczy nam opłatę za odebranie MMS, który do nas za granicą nie dotarł. Wtedy należy spróbować reklamować ten błąd systemu billingowego.

Z doświadczeń pierwszych dni Euro 2008 wynika, że na stadionie w Klagenfurcie w czasie meczu może dojść do przeciążenia sieci komórkowych i w efekcie nie można będzie się dodzwonić.

PAKIETY PLAY I ORANGE

Ci, którzy planują większą liczbę roamingowych rozmów podczas pobytu na Euro 2008 powinni rozważyć skorzystanie ze specjalnych pakietów przygotowanych przez sieci Orange i Play. W Play pakiet pozwalający na 20 minut rozmów kosztuje 9,8 zł, a pakiet 50 minut rozmów - 24,5 zł. Play zastrzega, że w Szwajcarii nie można korzystając z tego pakietu inicjować rozmów. W Orange w zamian za 10,98 zł można wykupić Pakiet Euro 2008. Dzięki tej opłacie za minutę rozmowy z Austrii i Szwajcarii zapłacimy 1,5 zł, minuta odebranej rozmowy kosztować będzie 0,7 zł, a SMS 1,1 zł.