Urządzenia zostaną zamontowane głównie w miejscowościach nadmorskich: w Jastrzębiej Górze (dwa urządzenia), Jastarni, Łebie, Krynicy Morskiej, Niechorzu, Pobierowie, Dźwirzynie i Darłówku Zachodnim (po jednym urządzeniu). Z "wakacyjnego" bankomatu będzie można skorzystać również w Malborku i Solinie.

"Uruchomienie sezonowych bankomatów ułatwia turystom dostęp do gotówki w niedużych, ale popularnych miejscowościach nadmorskich, gdzie wciąż niewiele sklepów i punktów sprzedaży pamiątek czy po prostu lodów honoruje płatności kartami" - powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes Euronet Marek Szafirski.

Wszystkie sezonowe urządzenia Euronetu działają na takich samych zasadach jak urządzenia instalowane na stałe. Oznacza to, że wypłata gotówki nie jest obciążona żadnymi dodatkowymi opłatami związanymi z okresowym charakterem funkcjonowania maszyn.

Część z zainstalowanych urządzeń pozostanie na swoich miejscach na stałe

Jak poinformował Bankomat 24/Euronet, firma instaluje sezonowe bankomaty od kilku lat.

"Euronet co roku instaluje bankomaty sezonowe na okres letni w tych miejscowościach nadmorskich, które cieszą się dużą popularnością wśród turystów, a w których często brak jest wystarczającej ilości bankomatów zainstalowanych na stałe" - podkreślił Szafirski.

Zaznaczył, że prawdopodobnie część z zainstalowanych w tym roku urządzeń pozostanie na swoich miejscach na stałe.

"Te bankomaty sezonowe, które cieszyły się największym zainteresowaniem, były często zostawiane i zaczynały funkcjonować jako bankomaty całoroczne. Przewidujemy, że również część tegorocznych maszyn sezonowych najprawdopodobniej zostanie już na stałe w swoich miejscach" - poinformował.

Euronet w Polsce dysponuje siecią ponad 1300 bankomatów własnych

Obecnie Euronet w Polsce dysponuje siecią ponad 1300 bankomatów własnych oraz zarządza 1400 bankomatami należącymi do różnych banków. W kolejnych latach firma planuje rozwój sieci o 300 - 400 maszyn rocznie. Miesięczna liczba transakcji w obsługiwanych przez Euronet bankomatach przekracza 15 mln operacji.

Bankomat 24/Euronet jest częścią firmy Euronet Worldwide, która m.in. zarządza siecią bankomatów na terenie Europy. W Polsce działa od 1995 r. i zatrudnia 86 pracowników.