W ub. tygodniu wicepremier spotkał się w Petersburgu z prezesem rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom.

Dziś na konferencji prasowej z okazji otwarcia w Poznaniu targów "ITM Polska", wicepremier, minister gospodarki zapewnił, że Gazprom ma wolę zacieśniania współpracy z Polską.

"Usłyszeliśmy zapewnienia, że Gazprom jest solidnym dostawcą i jest żywotnie zainteresowany, by dostawy do Polski były pewne i realizowane terminowo. Podkreślali, że ze strony Gazpromu nie było do tej pory w tym obszarze niedociągnięć i problemów" - powiedział Pawlak.

"Trzeba wolę współpracy szybko wykorzystać na zawarcie kolejnego kontraktu dostaw"

Zdaniem wicepremiera, trzeba tę wolę współpracy szybko wykorzystać na zawarcie kolejnego kontraktu dostaw.

"Warto ten dobry nastrój wykorzystać do tego, byśmy możliwie szybko doprowadzili do porozumienia w sprawie kontraktu na krótkoterminowy kontrakt na dostawę 2,5 mld sześciennych gazu. Kontrakt ten wygasa w końcu 2009 roku. Ważne jest też, byśmy doprowadzili do rozsądnego kompromisu w sprawie "Europolgazu" - bo wiadomo, że tutaj pojawiły się pewne problemy i wydaje się, że jest możliwe porozumienie, jeśli jasno sprecyzujemy swoje oczekiwania" - dodał Pawlak.

Wicepremier otworzył targi nowoczesnych technologii dla przemysłu

Wicepremier otworzył targi nowoczesnych technologii dla przemysłu "ITM Polska". Swoją ofertę prezentuje na nich blisko 1400 firm z 34 krajów. Ekspozycja ma prawie 30 tys. metrów kw.

Wystawcy prezentują swoją ofertę w ramach specjalistycznych salonów. Obok znanych z poprzednich edycji - Salonu Obrabiarek i Narzędzi Mach-Tool, Salonu Metalurgii, Hutnictwa, Odlewnictwa i Przemysłu Metalowego Metalforum, Salonu Transporta czy Salonu Nauka dla Gospodarki, w tym roku pojawił się Salon Hydrauliki, Pneumatyki i Napędów Hale.

Od czterech lat dopełnieniem targów "ITM Polska" są odbywające się w tym samym czasie targi Infosystem. Prezentowane są na nich najnowsze wersje produktów IT dla firm, przedsiębiorstw przemysłowych i urzędów administracji.