Według sondażu Gazety Prawnej, liniom lotniczym udało się wykorzystać koniunkturę związaną z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej i przyciągnąć do siebie zamożniejszych kibiców, chcących jak najszybciej dostać się na Euro 2008.

Samoloty pełne kibiców

- W związku z bardzo dużym zainteresowaniem, jakim cieszą się kierunki: Szwajcaria, Austria i Monachium w sezonie Euro 2008, większość biletów LOT na czerwiec została już sprzedana. Nasze bookingi wskazują, że na chwilę obecną samoloty LOT na trasy do Zurychu, Genewy, Wiednia, na czerwiec są już prawie w całości wypełnione. – poinformowała Gazetę Prawną Kinga Stańczuk z biura prasowego PLL LOT SA. Podobne zainteresowanie lotami do miast rozgrywek piłkarskich Mistrzostw zasygnalizowali inni przewoźnicy m.in Austrian Airlines, Centralwings i Swiss Air.

Linie nie zapomniały o promocjach

Zapotrzebowanie na bilety wzrosło także dzięki samym przewoźnikom. Uruchomili oni akcje promocyjne – zarówno poprzez ogłoszenia, reklamy mediach elektronicznych czy inserty prasowe, jak i poprzez Internet. W tym ostatnim medium akcje promocyjne trwały najdłużej. Swiss Air stworzył specjalną witrynę internetową „Airline For All Fans” http://airlineforallfans.mxm.ch/game/?lang=4 adresowaną do kibiców piłkarskich. Nie była ona jednak kierowana do Polaków – była tylko w wersji językowej angielskiej i niemieckiej. W konkursie Big Fan Quiz umieszczonym na stronie, dotyczącym krajów, których drużyny grają w Euro 2008, można było wygrać czeki na zakupy w sieci optycznej MrLens na 300 i 500 franków , w konkursie „TOT Quiz” – walizki podróżne. Wygranymi były też specjalne czeki podróżne realizowane w Austrii i Szwajcarii w czasie Euro 2008; dawały one m.in. 50 proc. zniżkę na wszystkie połączenia z miastami Euro w czasie trwania rozgrywek.

Austrian Airlines uruchomiły specjalną witrynę Unofficial Fan Line 2008 www.fanline08.at/pl/?cat=4 dostępną także w polskiej wersji językowej. Jest to witryna poświęcona głównie najlepszemu zaplanowaniu podróży, wynajęciu hoteli i poruszaniu się w miastach Euro 2008. W konkursach, które proponuje można było jednak np. wygrać bilet lotniczy Austrian do jednego z miast Mistrzostw Europy.

Z kolei Centralwings na swojej stronie www.centralwings.com/pl/50/ ogłosił konkurs, w którym można było wygrać podwójne zaproszenie na Euro 2008. W konkursie tym brały udział wszystkie bilety lotnicze kupione w sieci Centralwings pomiędzy 28 maja a 5 czerwca 2008 i zarejestrowane w specjalnym formularzu, umieszczonym na stronie firmy.

Nie wszyscy zwietrzyli okazję

Na specjalne promocje nie zdecydowały się LOT i Ryanair.  - Ze względu na bardzo duże zainteresowanie biletami lotniczymi do Austrii i Szwajcarii w sezonie Euro 2008, co ma odzwierciedlenie w naszych bookingach, PLL LOT nie wprowadzały promocji, czy preferencyjnych cen biletów na tych trasach. PLL LOT zorganizuje za to 5 dodatkowych charterów na mecze piłkarskie naszej reprezentacji, w związku z Euro2008 – na mecz 8 czerwca (1 charter), na 12 czerwca na mecz w Wiedniu (2 chartery), na 16 czerwca na mecz w Klagenfurcie (2 chartery). – poinformowała Kinga Stańczuk.

Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej nie wyraził za to zainteresowania Ryanair. Firma nie uruchomiła ani dodatkowych lotów ani promocji związanych z tym wydarzeniem. Według rozkładu lotów Ryanair jedynym miastem Euro 2008 do którego latają samoloty linii jest Klagenfurt, do którego można dostać się Wrocławia lub Gdańska, ale po przesiadce we Frankfurcie.
Z nieoficjalnych informacji wynika, ze samoloty tanich linii lotniczych jak Ryanair czy WizzAir mogą być czarterowane przez innych przewoźników, którzy nastawili się na dodatkowe zyski lotów do miast Euro 2008.

Pasażerowie skorzystali na rywalizacji cenowej

Euro 2008 spowodowało też swoistą wojnę cenową pomiędzy przewoźnikami. Ceny biletów wynosiły od 295 zł netto na trasie Warszawa - Bazylea i 569 zł netto na trasie Warszawa - Zurych (bez opłat i podatków za lot) w Swiss Air do 1170 zł brutto na trasie Warszawa - Wiedeń brutto (z wszystkimi opłatami i podatkami, wraz z opłatą za wystawienie biletu) w LOT.

Marek Mejssner