To Huawei wygrała przetarg na dostawę urządzeń do stworzenia sieci bezprzewodowego internetu w technologii CDMA - wynika z nieoficjalnych informacji GP. Jego uczestnicy jeszcze nie mają oficjalnej informacji o wynikach.

Wartości kontraktu nie udało się ustalić. Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PTK Centertel, informowała wcześniej, że wartość projektu udostępnienia w całym kraju internetu w technologii CDMA z wykorzystaniem częstotliwości 450 MHz wynosi 500 mln zł. Sieć ma być gotowa do końca 2009 roku.

Do złożenia ofert w przetargu na dostawę sprzętu PTK Centertel poza Huawei zaprosił w styczniu tego roku także francusko-amerykański Alcatel-Lucent, chińskie ZTE i północnoamerykański Nortel.

PTK Centertel poinformował jedynie, że około 2 mln klientów TP, której jest spółką zależną, nie ma dostępu do internetu z wykorzystaniem sieci miedzianej. W ocenie analityków, firma może zdobyć 500 tys. klientów szybkiego internetu w technologii CDMA.

To już druga duża umowa Huawei z PTK Centertel na dostawę sprzętu do budowy sieci. W lipcu 2007 r. chiński producent zdobył kontrakt na sprzęt do budowy sieci komórkowej trzeciej generacji umożliwiającej transmisję danych w technologii HSDPA. Jego wartość w latach 2007-2009 ma wynieść 169 mln zł. W Polsce Huawei dostarcza też P4, operatorowi sieci komórkowej Play, sprzęt do budowy sieci komórkowej trzeciej generacji. Klientem chińskiego producenta jest też Inotel, poznański operator telefonii internetowej.