Wśród najatrakcyjniejszych pod względem inwestowania krajów na świecie na pierwszym miejscu uplasowały się Stany Zjednoczone. Koleje miejsca zajmują kraje azjatyckie: Chiny, Hong Kong, Singapur, Indie oraz południowoamerykańska Brazylia. W tym zestawieniu Polska, choć wypadła poza pierwszą dziesiątkę (w latach 2005-06 byliśmy odpowiednio na 5. i 7. miejscu), zajęła najwyższą pozycję wśród krajów europejskich. E&Y nie podał jednak, które jest to miejsce w całym zestawieniu.

Według raportu, Polska zajmuje drugie miejsce wśród krajów tworzących najwięcej nowych miejsc pracy oraz siódmą pozycję pod względem liczby lokowanych nowych projektów inwestycyjnych.

Raport E&Y wskazuje na konieczność przeprowadzenia w Europie reform, które uczynią nasz kontynent bardziej atrakcyjnym dla inwestorów

Według autorów raportu, w minionym roku Europa zanotowała rekordowy wzrost inwestycji zagranicznych, choć coraz więcej przedsiębiorstw swoją przyszłość upatruje w dynamicznie rozwijających się krajach azjatyckich.

W tym kontekście Raport E&Y wskazuje na konieczność przeprowadzenia w Europie reform, które uczynią nasz kontynent bardziej atrakcyjnym dla inwestorów. Najważniejsze jest uelastycznienie rynków pracy, uproszczenie przepisów oraz wsparcie oferowane innowacjom.

Badanie Atrakcyjności Inwestycyjnej Europy jest cyklicznym badaniem przeprowadzonym co roku przez firmę Ernst&Young. W tegorocznej edycji wzięło udział 834 menadżerów - przedstawicieli międzynarodowych inwestorów - z 43 krajów. E&Y podał, że 56% respondentów pochodziło z Europy, 33% z Ameryki Północnej, a 11% z Azji i innych obszarów.