Aby inwestor po wygaśnięciu decyzji o pozwoleniu na budowę mógł rozpocząć prowadzenie jej albo kontynuować przerwaną, musi uzyskać nową decyzję obejmującą roboty budowlane niezbędne do dokończenia jej.
Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli inwestycja nie zostanie rozpoczęta przed upływem dwóch lat od dnia, w którym stała się ostateczna lub została przerwana na czas dłuższy niż dwa lata. Organ administracji architektoniczno-budowlanej, który w I instancji wydał decyzję o pozwoleniu na budowę, wydaje wówczas kolejną decyzję, w której stwierdza wygaśnięcie poprzedniej.
- Wygaśnięcie decyzji nie następuje więc z mocy prawa - tłumaczą eksperci Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Natomiast nowa decyzja wywołuje skutki prawne wstecz, czyli od dnia, w którym powstały przesłanki do wygaśnięcia poprzedniej decyzji o pozwoleniu na budowę.
Procedura związana z wygaśnięciem decyzji jest następująca: organ nadzoru budowlanego ustala, że zachodzą przesłanki uzasadniające wygaśnięcie decyzji o pozwoleniu na budowę. Następnie zawiadamia o tym właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej, który ocenia, że rzeczywiście zachodzą przesłanki uzasadniające wygaśnięcie tej decyzji.
Zdarza się, że w tym czasie organ nadzoru budowlanego prowadzi postępowanie w sprawie istotnych odstępstw jakich dopuszczono się przy budowie tej inwestycji i wówczas postępowanie to zawiesza w trybie art. 97 par. 1 pkt 4 k.p.a. Zgodnie z tym przepisem postępowanie zawieszane jest wówczas, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od wcześniejszego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd.
Natomiast organ nadzoru budowlanego powinien w razie wygaśnięcia pozwolenia na budowę prowadzone już postępowanie w sprawie istotnych odstępstw umorzyć (art. 105 par. 1 k.p.a),ponieważ stało się bezprzedmiotowe.
Gdyby w takiej sytuacji inwestor chciał rozpocząć budowę albo kontynuować przerwaną, to powinien starać się o wydanie nowej decyzji o pozwoleniu na budowę albo o pozwolenie wznowienia robót budowlanych. Nie może więc kontynuować robót po wygaśnięciu pozwolenia. Nowa decyzja powinna obejmować roboty budowlane niezbędne do dokończenia inwestycji, a wydane ponownie pozwolenie na budowę musi zatwierdzić nowy projekt budowlany, który obejmuje także tę część obiektu, która już została oddana do użytku.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama