Raport o czystości wód kąpieliskowych w UE jest podsumowaniem sezonu 2007.

Wynika z niego, że w Polsce aż 19 proc. (czyli 17) nadmorskich kąpielisk nie spełnia norm UE. To gorszy wynik niż w zeszłorocznym raporcie, kiedy takich kąpielisk było 10 (14 proc.). Minimalne wymagania unijnej dyrektywy o czystości wód spełnia obecnie 81 proc. kąpielisk (72). Dla porównania rok temu - 85 proc.

Ponadto wciąż niewiele polskich kąpielisk nadmorskich, w porównaniu z innymi krajami UE, spełnia najwyższe standardy jakości - tylko 30, czyli co trzecie. Rok temu było to blisko 39 proc. nadmorskich kąpielisk. Tymczasem we Francji, Hiszpanii, Holandii, Włoszech, Portugalii i na Cyprze ten odsetek przekracza 90 proc.

Sytuacja poprawia się natomiast z roku na rok nad polskimi rzekami i jeziorami. Unijne normy podstawowe spełnia 79 proc. wód, a normy zaostrzone - 42 proc. W ciągu zeszłorocznego sezonu, kąpieli całkowicie zakazano w 10 miejscach. Liczba kąpielisk nie spełniających unijnych norm spadła z 17 do 14 proc. (czyli jest ich 36).

"Zachęcam państwa członkowskie do dalszych wysiłków w celu uzyskania pełnej zgodności z normami zarówno w kąpieliskach śródlądowych, jak i przybrzeżnych" - apelował w poniedziałek unijny komisarz ds. środowiska naturalnego Stawros Dimas.

Ogółem w UE 95 proc. kąpielisk nadmorskich spełnia obowiązkowe normy. Liczba kąpielisk nadmorskich spełniających nieobowiązkowe, ale bardziej rygorystyczne kryteria zalecane w dyrektywie spadła z 88 proc. w 2006 r. do 86 proc.

Zgodnie z unijnym prawem próbki wód kąpieliskowych powinny być pobierane co dwa tygodnie

Zgodnie z unijnym prawem próbki wód kąpieliskowych powinny być pobierane co dwa tygodnie w ciągu sezonu, a także na dwa tygodnie przed jego początkiem i jak najszybciej przebadane pod kątem szeregu zanieczyszczeń. Do końca każdego roku kraje członkowskie zgłaszają otrzymane rezultaty Komisji Europejskiej, która publikuje doroczne raporty.

Problem jednak w tym, że obowiązująca dyrektywa z 1976 roku nie zmusza władz do informowania o jakości wód np. na tablicach przed kąpieliskami. Obowiązek taki przewiduje dopiero nowelizacja, która wejdzie w życie w 2015 roku. Do tego czasu od władz w poszczególnych krajach zależy, czy letnicy będą wiedzieli, czym grozi kąpiel w konkretnym miejscu.

Komisja Europejska wzięła na siebie ciężar informowania obywateli UE i pod adresem ec.europa.eu/water/water- bathing/index_en.html zamieszcza co roku pełny raport o jakości wód w unijnych kąpieliskach, a także elektroniczny atlas, w którym można znaleźć informację o miejscowości, w której planuje się wakacje, także w Polsce.

W sumie raport dotyczy 89 kąpielisk nad polskim morzem i 257 w głębi lądu. Ogółem zawiera informacje o ponad 21,3 tys. europejskich kąpielisk (w tym 14,5 tys. nad morzem).