PiS chce też, by jeszcze w piątek rząd przedstawił w Sejmie informację na temat cen paliw i akcyzy. "Konieczna jest informacja dla Wysokiej Izby. Sejm ma prawo i obowiązek domagać się takiej informacji. Można uzupełnić porządek dzienny, można taką informację uzyskać" - mówił J. Kaczyński na konferencji prasowej w Sejmie.

"Tylko z braku rozeznania, oderwania od polskich realiów, minister Rostowski jest człowiekiem, który polskie realia zna słabo, mogą wynikać tego rodzaju opory (dla obniżenia akcyzy - red.). Inni wysocy przedstawiciele rządu opowiadają się za tym" - podkreślił prezes PiS.

Jak dodał, PiS domaga się "dzisiaj informacji i szybkich decyzji, które doprowadzą do tego, że ceny benzyny spadną".

J. Kaczyński zaznaczył, że jeżeli minister finansów nie podejmie decyzji o obniżeniu akcyzy, a - jego zdaniem - "to najwłaściwszy sposób obniżenia cen paliw", klub PiS będzie zmuszony do złożenia wniosku o wotum nieufności dla ministra Rostowskiego.

"Rząd ma instrumenty, aby obniżyć ceny paliw"

Zdaniem byłego premiera, mamy do czynienia z bardzo groźnym i dolegliwym zjawiskiem, jakim jest drożyzna. Jak stwierdził, poważnym elementem tej drożyzny jest wzrost cen paliw.

Według J. Kaczyńskiego, rząd ma instrumenty, aby ten wzrost zahamować lub nawet obniżyć ceny paliw, a "teraz mamy do czynienia w tej sprawie z całkowitym chaosem informacyjnym".

Marszałek Bronisław Komorowski powiedział dziennikarzom, że bez decyzji Prezydium Sejmu rozszerzenie porządku obrad nie jest możliwe.

Premier Donald Tusk zapowiedział w czwartek, że będzie rozmawiał z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem i szefem resortu finansów Jackiem Rostowskim na temat akcyzy na paliwa.