Polska Telefonia Cyfrowa od 3 czerwca obniża ceny rozmów, SMS oraz transmisji danych w komunikacji w krajach Unii Europejskiej.
Spada cena rozmów, SMS i transmisji danych dla użytkowników sieci Era i Heyah. Nowa cena minuty rozpoczętego połączenia do wszystkich krajów świata to 1,9 zł, a minuty odebranego połączenia to 0,9 zł. To o 18 proc. taniej niż do tej pory. Cena SMS wysłanego z kraju UE do innego państwa Unii spada do 99 gr., co oznacza 33 proc. obniżkę w przypadku abonentów i 50 proc. obniżkę w przypadku osób korzystających z telefonów na kartę w sieciach Era i Heyah. Koszt transmisji danych w krajach UE spada do 8 zł za 1 MB, co dla abonentów oznacza obniżkę o 78 proc., a dla użytkowników telefonów na kartę spadek ceny wynosi 81 proc.
- 90 proc. naszych klientów korzysta z roamingu w Unii Europejskiej. 40 proc. dzwoni z Niemiec - mówi Mariusz Malec, dyrektor zarządzający ds. rynku biznesowego w PTC.
Ceny roamingowych rozmów i SMS w pozostałych krajach świata oraz ceny MMS w UE i innych krajach nie zmieniają się. Tanieje jednak cena transmisji danych. W większości krajów świata za przesłanie 1 MB danych w roamingu abonenci Ery zapłacą 36 zł, a nie 60,9 zł lub 97,5 zł.
Pozostali operatorzy na razie nie przedstawili nowych cenników roamingowych. Niższe ceny rozmów w roamingu w UE unijni operatorzy komórkowi muszą wprowadzić najpóźniej do 30 sierpnia. Po tej dacie minuta rozmowy odebranej nie może kosztować więcej niż równowartość 22 eurocentów, a rozmowy rozpoczętej nie więcej niż 46 eurocentów.
Ile to będzie w złotówkach, dowiemy się 30 czerwca, gdy Europejski Bank Centralny poda oficjalny kurs euro do złotego z tego dnia (dziś byłoby to odpowiednio 0,92 zł i 1,9 zł). W polskich sieciach minuta roamingowej rozmowy w eurotaryfie kosztuje od 1,9 zł do 2,24 zł dla rozmowy rozpoczynanej i od 0,99 zł do 1,1 zł dla rozmowy odbieranej.
Orange wprowadzi we wrześniu unijną taryfę roamingową. Za miesięczny abonament klienci za rozmowy z wybranym krajem będą płacili jak za krajowe lub według specjalnych obniżonych stawek. Ile dokładnie, jeszcze nie ujawniono. W francuskim Orange opłata miesięczna to 5 euro, a ceny są o 37 proc. niższe niż dziś w eurotaryfie. Ponadto Orange od 1 do 30 czerwca obniża ceny roamingowych połączeń w Austrii i Szwajcarii do 1,5 zł za minutę rozmowy rozpoczętej i 0,7 zł za minutę rozmowy odebranej. Cena SMS spada do 1,1 zł. Orange zapowiada, że zwycięstwa polskiej drużyny w Euro 2008 będą oznaczały spadek cen minuty rozmów rozpoczętych o 10 gr., a odebranych o 5 gr. Uruchomienie usługi kosztuje 10,98 zł plus cena wysłania SMS.
30 sierpnia w UE zaczną obowiązywać niższe ceny usług w roamingu
SZERSZA PERSPEKTYWA - UNIA
Komisja Europejska naciska na operatorów komórkowych, by radykalnie obniżyli ceny SMS oraz transmisji danych w roamingu w krajach UE. KE gotowa jest wprowadzić ceny maksymalne. Jako pierwsi zareagowali mali i średni operatorzy, w tym Play, który dla uczestników porozumienia obniżył stawki hurtowe transmisji danych. W Play cena detaliczna 1 MB przesłanych danych w roamingu spadła do 5 zł.
Więcej: www.gazetaprawna.pl /telekomunikacja