W sumie, w ramach rozwiązywania doraźnych i długofalowych problemów żywnościowych, BŚ zwiększy w przyszłym roku swe łączne wsparcie dla rolnictwa i pomocy żywnościowej do 6 miliardów USD - z 4 miliardów USD w roku bieżącym.

Prezes BŚ Robert Zoellick podkreślił - w kontekście przyszłotygodniowego szczytu ONZ w Rzymie, mającego się zająć globalnym kryzysem żywnościowym - że "jest zapotrzebowanie na konkretny plan działań", ponieważ "wyższe ceny żywności pchają ludzi i kraje ku niebezpieczeństwu".

Zoellick dodał, że potrzebna jest zarówno pomoc doraźna, taka jak zapewnienie właściwego odżywiania kobietom w ciąży i dzieciom w szkołach, jak i pomoc długofalowa dla drobnych rolników, w tym nasiona i nawozy na następny sezon upraw.

"Te inicjatywy pomogą zareagować na bezpośrednie zagrożenie głodem i niedożywieniem dwóch milionów ludzi, walczących o przetrwanie w obliczu rosnących cen żywności, i przyczynią się do długofalowego rozwiązania, którym musi być objętych wiele krajów i instytucji" - powiedział prezes BŚ.

200 milionów USD na pomoc dla najbardziej zagrożonych ludzi w najbiedniejszych krajach świata

Zoellick poinformował, że z dodatkowych 1,2 miliarda USD BŚ przeznaczy 200 milionów USD na pomoc dla najbardziej zagrożonych ludzi w najbiedniejszych krajach świata.

"Chodzi o to, by niezwłoczne reagować na ludzkie potrzeby w warunkach obecnego kryzysu przez intensyfikację tego, co robimy", zamiast poświęcać cztery do sześciu miesięcy na zatwierdzenie jakiegoś projektu - powiedział.

Według Banku Światowego, w skali międzynarodowej ceny żywności wzrosły o 83 proc. w ciągu trzech lat.