Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad projektem ustawy o zorganizowanym budownictwie mieszkaniowym. Gminy lub podmioty Skarbu Państwa przekazywałyby za darmo grunty pod budowę mieszkań prywatnym inwestorom, jak np. deweloperom, przedsiębiorstwom czy funduszom inwestycyjnym. Podmioty te mogłyby na takich gruntach budować mieszkania wyłącznie na wynajem. Po wielu latach wynajmowania mieszkania, przechodziłoby ono na własność gminy lub prywatny inwestor mógłby sprzedać je na wolnym rynku. Strony rozliczałyby się proporcjonalnie do wniesionych wkładów.

Kierunek proponowanych zmian jest słuszny i należy przyjąć go z radością. Dziś w Polsce budownictwo pod wynajem nie cieszy się popularnością. Pomysł TBS-ów się nie sprawdził, bowiem jest ich zdecydowanie za mało, a do tego każdy mieszkaniec TBS-u od wielu lat robi wszystko, żeby mieszkanie, które wynajmuje, wykupić na własność. Polskie społeczeństwo wychodzi z założenia, że jeżeli kogoś stać, to powinien kupić mieszkanie na własność. W wynajmowanym mieszkaniu powinni mieszkać tylko ci, których nie stać na zakup własnego M. Na świecie ten kierunek jest odwrotny. Tam budownictwo pod wynajem jest bardzo mocno rozwinięte i prawie połowa osób mieszkania w wynajętych mieszkaniach.

Polacy zainteresowani są nie tylko wynajmem mieszkań o niskim i średnim standardzie, ale także mieszkań o standardzie bardzo wysokim i apartamentów. Pokazuje to, że wynajmem mieszkań nie są zainteresowani tylko ludzie biedniejsi i młodzi, ale także zamożni. Dzisiejszy rynek pracy wymaga bowiem dużej mobilności, co sprawia, że jeżeli np. ktoś wyjedzie do pracy na kilka miesięcy czy lat, to niekoniecznie musi być dla niego korzystne kupowanie mieszkania. Może być on zainteresowany jego wynajęciem. Niestety ofert z mieszkaniami na wynajem, szczególnie w przypadku umów wieloletnich, ciągle jest za mało. Pomysł rządu, by dopuścić do budowy takich mieszkań prywatnych inwestorów, przy współpracy z samorządami i podmiotami Skarbu Państwa, powinien poprawić tę sytuację. Potrzebna jest zmiana ustawy o ochronie praw lokatorów. Teraz właściciel bez zapewnienia lokalu zastępczego nie mogą usunąć lokatorów, którzy nie płacą za mieszkanie.