Za kilka dni promocję wspólnie z bankiem DB PBC rozpocznie Union Investment TFI. Od 1 czerwca przy zakupie jednostek funduszy towarzystwa w placówkach DB PBC opłata manipulacyjna będzie o 50 proc. niższa.

- Promocje prowadzone wspólnie z dystrybutorem zawsze wymagają obustronnych uzgodnień, opłata manipulacyjna stanowi bowiem jego wynagrodzenie. Ta promocja będzie trwała do końca czerwca - mówi GP Anna Filipowska z UI TFI.

Na podobną w maju zdecydował się DWS TFI. Również w tym przypadku opłata manipulacyjna przy zakupie jednostek funduszy towarzystwa przez oddziały DB PBC jest o 50 proc. niższa.

Na promocje m.in. z domami maklerskimi postawił Allianz TFI. Do 30 maja ze 100 proc. obniżki opłaty manipulacyjnej przy zakupie jednostek wybranych funduszy Allianz w punktach CDM Pekao mogą korzystać ci klienci brokera, którzy w kwietniu złożyli zapisy na akcje w ofercie pierwotnej Cyfrowego Polsatu. Miesiąc dłużej będzie trwała promocja dla klientów DM PKO BP. Dla nich opłata manipulacyjna przy zakupie jednostek wybranych funduszy jest o 50 proc. niższa.

Okazji do tańszych zakupów można szukać, kiedy TFI wprowadzają na rynek nowe produkty. Na taką promocję zdecydowało się KBC TFI, które tworzy nowy fundusz KBC Akcji Spółek Sektora Budowlanego. W czasie subskrypcji jednostek nie pobiera opłaty manipulacyjnej przy ich zakupie.

- KBC TFI organizuje promocje w opłatach manipulacyjnych przy wprowadzaniu nowych produktów na rynek dla klientów, którzy zdecydują się na inwestycję w początkowym okresie istnienia funduszu. Taką promocję mieliśmy w zeszłym roku, gdy na rynek wprowadzaliśmy KBC Akcji Małych i Średnich Spółek FIO - mówi Wojciech Idzik, dyrektora biura obsługi klientów indywidualnych KBC TFI.

Taniej lub bez opłat jednostki można kupić bezpośrednio w TFI lub firmach z ich grupy finansowej. PKO TFI w ramach promocji sprzedaży funduszy przez internet pobiera o połowę niższe opłaty manipulacyjne przy zakupie jednostek za pośrednictwem swojej strony.

- Jesteśmy zadowoleni z efektów, bo choć wolumen sprzedaży, biorąc pod uwagę całkowitą wartość naszych aktywów, nie jest imponujący, to grono internetowych inwestorów systematycznie rośnie - mówi Cezary Burzyński, prezes PKO TFI.

Na internet stawiają też mniejsze firmy. Z opłaty manipulacyjnej zlecenia składane przez serwis transakcyjny zwolniło niedawno m.in. Idea TFI.

Warto też zwrócić uwagę, czy bank, w którym posiadamy konto, pobiera opłaty przy zakupie przez internet funduszy TFI z grupy. TFI lubią też wykorzystywać do obniżenia opłat przy bezpośrednich zakupach istotne okazje, np. rocznice działalności.