Światowa premiera nowego, działającego w sieciach trzeciej generacji modelu iPhone oczekiwana jest w najbliższych tygodniach. RIM kilkanaście dni temu zaprezentował najnowsze urządzenie, BlackBerry Bold, a media spodziewają się, że jeszcze w te wakacje pojawi się kolejny model - Thunder. Te trzy urządzenia mogą okazać się najbardziej pożądanymi, co jednak nie znaczy najczęściej kupowanymi telefonami na świecie.

W Polsce iPhone 3G ma szansę pojawić się w III kwartale w sieci Orange. Jak już informowaliśmy w GP, apetyt na ten telefon ma także sieć Era, której operatorem jest Polska Telefonia Cyfrowa. Tego, czy i kiedy polscy operatorzy wprowadzą do oferty nowe modele BlackBerry, nie udało się ustalić. Według mediów Thunder poza USA będzie sprzedawany przez sieci komórkowe z grupy Vodafone. Z kolei Bold ma być dostępny od sierpnia w ofercie T-Mobile.

Walczący o ten sam segment rynku tajwański HTC w maju zaprezentował Touch Diamond. Wkrótce - zapewne na przełomie czerwca i lipca - ten telefon pojawi się w ofercie Ery i będzie sprzedawany - pod markę MDA Compact IV. Rynek oczekuje, że wkrótce swój nowy telefon z najwyższej półki - model E71 - pokaże Nokia. Nieco w tyle jest Sony Ericsson. Choć według mediów zbliża się premiera kolejnego smartphone'a Sony Ericsson - P5.

Wprowadzony na rynek przed rokiem iPhone zwiększył zainteresowanie urządzeniami z dotykowym graficznym interfejsem. Ubiegłoroczną odpowiedzią HTC były telefony Touch i Touch Dual, a w tym roku tajwański producent stawia na Touch Diamond. HTC początkowo planowało sprzedanie 2 mln takich telefonów, a obecnie już wie, że popyt przekroczy 3 mln. Dotychczasowy bestseller HTC - Touch - znalazł 3 mln nabywców, a w całym 2007 roku HTC sprzedało 11,4 mln telefonów. Dotykowy ekran mają też X1 i P5. Według analityków także Nokia w tym roku zaprezentuje swój telefon z dotykowym ekranem. BlackBerry przyczynił się do upowszechnienia urządzeń z klawiaturą QWERTY wyposażonych w działające na podobnej zasadzie jak w komputerze e-mail.