W 2007 roku zatrudnienie w sektorze telekomunikacyjnym wynosiło 50,5 tys. i było o 1,4 proc. wyższe niż rok wcześniej. Inwestycje wynosiły 6,8 mld zł i w stosunku do 2006 roku wzrosły o 11 proc. - mówiła posłom z komisji infrastruktury prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska, prezentując rezultaty strategii regulacyjnej na lata 2006-2007 i nową strategię do 2010 roku.

W ocenie szefowej UKE w najbliższych latach regulator nie będzie tak mocno ingerował w ceny detaliczne usług telekomunikacyjnych.

Anna Streżyńska poinformowała, że 1 czerwca TP wprowadzi dla osób korzystających z pomocy ośrodków pomocy społecznej plan taryfowy Przyjazny, w którym miesięczny abonament będzie kosztował 18,3 zł, a niepełnosprawni będą mieli prawo do 50 proc. zniżki. Według UKE plan ten obejmie ok. 200 tys. osób o dochodach niższych niż 400 zł na głowę w rodzinie. UKE spodziewa się, że jesienią TP zaoferuje osobom z dochodami od 400 zł do wysokości płacy minimalnej plan Przyjazny2 z nieco wyższym abonamentem.

W III kw. UKE określi zasady migracji klientów operatorów alternatywnych korzystających z usług WLR (hurtowy zakup abonamentu w TP) i BSA (hurtowy zakup dostępu do internetu) do usługi LLU (własne usługi dzięki dzierżawie linii telefonicznej).