Po publikacji kilka dni temu tekstu na temat zalesiania odezwali się do nas zdenerwowani rolnicy i przedstawiciele oddziałów ARiMR zarzucając nam podawanie nieprawdziwej informacji. Tymczasem informacja jest jak najbardziej sprawdzona: to strona internetowa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Biura Powiatowe ARiMR podają nieprawdziwe informacje, że wnioski o zalesianie będą przyjmowane już od najbliższego poniedziałku. W rzeczywistości wnioski będą przyjmowane dopiero od 1 sierpnia. Taki termin przewiduje projekt rozporządzenia ministra rolnictwa. Projekt ten czeka na podpis ministra.

- Dopiero gdy minister podpisze rozporządzenie, będziemy mogli poinformować o zmianie terminu nasze Biura Powiatowe - powiedział pracownik biura prasowego ARiMR.

Rozporządzenie zostanie podpisane prawdopodobnie w czerwcu, a już teraz jest ono widoczne na stronie internetowej MRiRW. W uzasadnieniu nowelizacji czytamy, że zmiana terminu składania wniosków została wprowadzona po szerokich konsultacjach społecznych, a to przesunięcie ma umożliwić rolnikom zapoznanie się z nowymi dokumentami. Na razie terenowi urzędnicy ARiMR nie mieli nawet okazji zapoznać się z nową datą przyjmowania wniosków o zalesianie.

Chętni mają o co walczyć. Łącznie ze środków Unii Europejskiej na sadzenie lasów przeznaczono 2,3 mld zł dotacji.