Akcje pięciu notowanych na warszawskiej giełdzie spółek - Amrest, Empik, GTC, Immoeast i Multimedia - analitycy rekomendują jednoznacznie: kupuj.
Wśród pięciu spółek, których akcje analitycy jednoznacznie rekomendują do kupna, są papiery tylko jednej firmy wchodzącej w skład indeksu WIG20. To GTC. W najlepiej ocenianej piątce jest jeszcze jeden deweloper - Immoeast. W gronie spółek dobrze ocenianych przez analityków są też dwaj inni deweloperzy: Echo i Dom Development.
W gronie firm sektora IT za najciekawszą dla inwestorów spółkę analitycy uznają Asseco Poland, a wśród banków najwyższe noty ma BZ WBK.
W ocenie analityków Unicredit CAIB najatrakcyjniejsze polskie spółki to PKO BP, PKN Orlen, KGHM, GTC, Eurocash, BRE i Puławy.
Nasze zestawienie przygotowaliśmy na podstawie publikowanych w maju rekomendacji. W tym miesiącu GP udało się zebrać po trzy i więcej rekomendacji dla 44 spółek notowanych na warszawskim parkiecie. Po ich uśrednieniu okazało się, że zdaniem analityków w przypadku połowy firm warto zwiększać zaangażowanie w ich akcje.
Dwie największe notowane na naszym rynku firmy medialne - Agora i TVN - w maju sporo straciły nie tylko na wartości, ale także w oczach analityków. W obu przypadkach powodem są budzące kontrowersje transakcje przejęć. Rynek uznał, że i Agora, i TVN zbyt dużo zapłaciły za kupowane akcje innych firm. W efekcie amerykański bank Merrill Lynch zalecił sprzedaż papierów Agory. W przypadku TVN do trzymaj zalecenie obniżyli analitycy Unicredit CAIB, a analitycy Erste Securities i DM PKO BP zawiesili rekomendowanie akcji spółki (w obu przypadkach wcześniejsza rekomendacja to akumuluj). Unicredit CAIB usunął papiery TVN z listy najatrakcyjniejszych na polskiej giełdzie.
W gronie najmniej atrakcyjnych - zdaniem analityków - akcji w naszym zestawieniu znalazły się papiery czterech spółek: LPP, Kredyt Banku, Netii i Synthos.
Najczęściej rekomendowane są akcje największych firm, ale sporym zainteresowaniem cieszą się też ciekawe spółki średniej wielkości. W sumie udało się zebrać rekomendacje dla papierów 106 firm. Rekomendowanie akcji mniejszych spółek nie jest domeną polskich domów maklerskich. Raporty dotyczące Ambry publikują np. analitycy Erste Securities i Wood, a Dudą zajmują się analitycy Erste.