Do największych spadków cen doszło w Łodzi - 5,1 procent w stosunku do minionego miesiąca. W Białymstoku i Lublinie ceny spadły o 4,8 procenta. Minimalnie staniały również mieszkania w Warszawie - 1,3 procenta. Wzrost cen o 4,4 procenta zanotował Rzeszów.

Zgodnie z raportem, przez ostatnie 30 dni o 0,14 procenta zdrożały rynkowe stopy WIBOR, o które opiera się oprocentowanie kredytów hipotecznych. Zdaniem ekonomistów wzrost był skromny ale tendencja wzrostowa wciąż się utrzymuje i oprocentowanie kredytów może wkrótce osiągnąć 7,5 procent.

Według danych NBP i Open Finance sprzedaż kredytów hipotecznych stale spada

W lepszej sytuacji są posiadacze kredytów we frankach szwajcarskich. Stopa FIBOR w ciągu 30 dni zmniejszyła się z 2,85 do 2,77. Według analityków, to zbyt mało by znacząco wpłynąć na wysokość oprocentowania kredytów jednak tworzy to pewien bufor bezpieczeństwa i pozwala przypuszczać że oprocentowanie tych kredytów nie będzie rosnąć.

Według danych NBP i Open Finance sprzedaż kredytów hipotecznych stale spada. W pierwszym kwartale tego roku liczba przyznanych kredytów była o 12 procent niższa w porównaniu z pierwszym kwartałem roku ubiegłego. Według analityków z Open Finance tendencja ta może się utrzymać.