Spotkanie z litewskim prezydentem ma mieć charakter "rutynowy".

Jak powiedział Dyrektor Biura Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik, na uwagę zasługuje rozmowa obu prezydentów na temat stosunków UE-Rosja po uchyleniu przez Litwę weta w sprawie mandatu na rozpoczęcie negocjacji z Rosją w sprawie nowego porozumienia o współpracy i partnerstwie.

W tym kontekście poruszone będą m.in kwestie energetyczne, które są bardzo ważne z punktu widzenia suwerenności i niezależności - dodał Handzlik.

Prezydenci Adamkus i Kaczyński omówią również szczyt energetyczny w Kijowie, w tym m.in. "Deklarację o zasadach globalnego bezpieczeństwa", która ma tam być przyjęta.

Według Handzlika, trzeci obszar rozmowy Kaczyński-Adamkus dotyczyć będzie stosunków dwustronnych, m.in. udziału Polski w odbudowie mocy elektrowni atomowej w Ignalinie, spraw mniejszości polskiej na Liwie i litewskiej w Polsce, pisowni nazwisk, współpracy w zakresie edukacji i kultury.

Po spotkaniu obaj prezydenci na pokładzie polskiego samolotu specjalnego udadzą się do Rygi, gdzie spotkają się z prezydentami Łotwy Valdisem Zatlersem i Estonii Toomasem Hendrikiem Ilvesem.

Z Rygi w piątek rano prezydenci Polski i trzech krajów bałtyckich polecą wspólnie na szczyt energetyczny do Kijowa.