Telewizja mobilna pozwala odbierać kanały w urządzeniach przenośnych, takich jak telefony komórkowe tzw. trzeciej generacji czy palmtopy. Działa m.in. w oparciu o cyfrową technologię DVB-H (ang. Digital Video Broadcasting Handheld) i to ona jest wykorzystana przez EmiTel w testach.

Każdy, kto posiada telefon wyposażony w technologię do odbierania DVB-H i znajduje się w promieniu kilku kilometrów od nadajnika w centrum Krakowa, może oglądać telewizję.

"Testy mają właśnie pokazać, jaki jest dokładny zasięg sygnału. Na pewno (...) jest dostępny w kluczowych miejscach, takich jak Rynek Główny, Kazimierz, Wawel, większe dzielnice mieszkaniowe Krakowa" - poinformował Andrzej Kozłowski, dyrektor biura strategii, projektów i współpracy z regulatorem TP EmiTel. Testy będą prowadzone przez kilka miesięcy.

Kanały telewizyjne, które można odbierać w Krakowie, to: TVP1, TVP2, TVP Info, Gazeta.pl (Agora), TVP Sport, Polsat, TV Biznes, Puls, TVN, TVN24, TVN Style, TV4, RMF Maxxx.

"W najbliższym czasie planujemy uruchomienie dwóch dodatkowych kanałów. Mogę dodać, że będzie to pewnego rodzaju niespodzianka związana z Euro 2008 - dodał Andrzej Kozłowski. Podkreślił też, że spółka ma możliwość testowania szerzej nieznanych programów Agory i RMF.

Testy prowadzone są we współpracy z czterema operatorami telefonii komórkowej

"Testy mają także na celu sprawdzenie całego modelu świadczenia usług, na który składa się współdziałanie dostawców (...) TV, operatorów telefonii komórkowej (...) oraz, tak jak w krakowskim przypadku, operatora infrastruktury DVB-H" - poinformował Grzegorz Bernatek, analityk Audytel.

Dodał, że w Europie często testuje się technologię telewizji mobilnej - w samym maju ogłoszono je niezależnie w kilku miastach w Austrii, Szwajcarii i Estonii.

Testy na terenie Krakowa prowadzone są we współpracy z nadawcami i czterema operatorami telefonii komórkowej - Centertelem, Polkomtelem, PTC i P4.

Wcześniej, w październiku 2007 roku, TP EmiTel zaczął testować telewizję mobilną na terenie Warszawy i robi to do dziś. Teraz chce sprawdzić zasięg transmisji DVB-H w terenie o zabudowie miejskiej innej niż warszawska.

Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotowuje się do rozpisania przetargu na operatora telewizji mobilnej

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) przygotowuje się do rozpisania przetargu na operatora telewizji mobilnej. W zeszłym tygodniu Anna Streżyńska, prezes UKE poinformowała, że przetarg zostanie ogłoszony pod koniec czerwca br.

Wstępne zainteresowanie udziałem w nim zadeklarowało konsorcjum czterech operatorów telefonii mobilnej - Centertel, Polkomtel, PTC i P4. Według przedstawicieli sojuszu koszt uruchomienia cyfrowej telewizji mobilnej w standardzie DVB-H wyniesie 100 - 200 mln euro.

W przetargu może wystartować także Polski Operator Telewizyjny, spółka TVN-u i Polsatu. Nie wykluczył tego również Cyfrowy Polsat.

"W krajach unijnych największym impulsem rozwoju mobilnej telewizji były duże imprezy piłkarskie"

"Szacunki 100 tys. (...) klientów mobilnej telewizji do końca 2009 można uznać za realne. Należy (...) pamiętać, że w krajach unijnych największym impulsem rozwoju mobilnej telewizji były duże imprezy piłkarskie. (...) We Włoszech start usług DVB-H pokrył się z mundialem w Niemczech, co zaowocowało 250 tys. rzeszą klientów w pierwszych 6 miesiącach funkcjonowania, a na koniec 2007 r. już liczbą 800 tys. klientów - powiedział Bernatek.

Dodał, że dużą barierą rozwoju telewizji mobilnej na polskim rynku może być konieczność dostarczenia sporej liczby specjalnie dostosowanych do DVB-H telefonów. Jego zdaniem kolejną problematyczną kwestią jest zakup częstotliwości i budowa kosztownej infrastruktury nadawczej.