Na liście uzdrowisk (jednoosobowych spółek SP) objętych prywatyzacją są: "Solanki" w Inowrocławiu, "Szczawno-Jedlina" w Szczawnie-Zdroju, "Konstancin-Zdrój" w Konstancinie-Jeziorna, "Cieplice" w Jeleniej Górze, "Świeradów-Czerniawa" w Świeradowie- Zdroju oraz Zespół Uzdrowisk Kłodzkich w Polanicy-Zdroju.

Pod kontrolą państwa pozostaną uzdrowiska w Busku-Zdroju, Ciechocinku, Kołobrzegu, Krynicy-Zdroju, Lądku-Zdroju, Rymanowie- Zdroju, Świnoujściu oraz Ustroniu.

"Pozostawienie ośmiu spółek uzdrowiskowych jako wyłączonych z prywatyzacji, zaspokaja potrzebę zagwarantowania leczenia uzdrowiskowego (ze środków publicznych) we wszystkich profilach leczniczych" - czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Regulacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Teraz jest w uzgodnieniach międzyresortowych, a następnie musi być zaakceptowana przez rząd.

Wprowadzenie w życie nowych przepisów zwiększy przychody budżetu z prywatyzacji. Rozporządzenie nie ma wpływu na rynek pracy i sytuację regionów.

Pod koniec kwietnia rząd przyjął program prywatyzacji na lata 2008-2011. Obejmie on 740 spółek kontrolowanych przez SP. Resort szacuje przychody z czteroletniej prywatyzacji na ponad 30 mld zł.