Agora poprawiła w I kwartale przychody i zysk, ale inwestorzy tego nie docenili. Pozbywali się jej akcji, bo boją się, że spółka będzie przepłacać za przejmowane aktywa.
Mimo dobrych wyników za I kwartał inwestorzy byli zaniepokojeni i sprzedawali wczoraj akcje Agory. Powodem była transakcja przejęcia za 119,5 mln zł spółki Trader.com, uznana przez rynek za zbyt wysoką i wzbudzająca obawy, że Agora w przyszłości będzie przepłacać za inwestycje - wynika z analizy GP.
- Jeśli była w stanie zapłacić tak dużo za Trader, pytanie inwestorów brzmi, jakie wyceny będą przy innych, większych transakcjach - zastanawia się Andrzej Knigawka, analityk ING.
Pierwszym sprawdzianem może być ewentualne przejęcie portalu Bankier. Rynek spekuluje, że Agora jest zainteresowana.
- Skoro jest gotowa na tak wysokie wyceny jak w przypadku Tradera, to myślę, że cena za Bankiera sięgnąć może co najmniej 180-190 mln zł - mówi osoba zajmująca się wyceną spółek.
Trader.com to firma wydająca gazety i serwisy internetowe z ogłoszeniami (m.in. nieruchomości i motoryzacja). Jej ubiegłoroczne przychody wyniosły 18,5 mln zł, a udział w segmencie internetowych reklam i ogłoszeń branż budownictwo/nieruchomości i motoryzacja stanowił 20 proc. i 7 proc. Agora zapłaciła za nią aż 119,5 mln zł. Kurs akcji spadał wczoraj w ciągu dnia nawet o 12 proc., by na zamknięciu zatrzymać się na poziomie 7,3 proc. i cenie 37,45 zł za akcję.
- Trader miała 100 tys. dolarów zysku EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja, brany pod uwagę przy wycenach spółek), została sprzedana za ponad 100 mln zł. Zrozumiałbym, gdyby to była wycena kilkudziesięciokrotna, ale to przeszło 500 razy więcej - mówi osoba zajmująca się wycenami spółek.
- Przez trzy lata rynek reklam i ogłoszeń w internecie dla budownictwa i nieruchomości oraz motoryzacji wzrośnie odpowiednio o 33 i 17 proc. - uzasadnia transakcję Marek Sowa, prezes Agory.
Wpływy ze sprzedaży reklam spółki wzrosły o 16 proc., w tym w Gazecie Wyborczej o 11,3 proc., wydawnictw o 4,5 proc. Ale aż o 115 proc. zwiększyły się przychody z działalności internetowej.