Jak założyć księgę wieczystą

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz16.05.2008, 03:00; Aktualizacja: 01.09.2015, 15:43

Każda nieruchomość powinna mieć księgę wieczystą. Dlatego zakłada się ją dla nieruchomości, która do tej pory nie miała księgi wieczystej albo jej księga zaginęła lub uległa zniszczeniu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP

Polecane

Komentarze (5)

 • zdenerwowany(2008-06-17 21:03) Zgłoś naruszenie 00

  A co ma zrobić człowiek, gdy nieruchomość nie ma księgi wieczystej a jedynie zbiór dokumentów i gdy nie ma się gotówki, to trzeba wziąć kredyt, a bank nie udzieli kredytu bez odpisu księgi wieczystej. Zatem najpierw trzeba złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej. I tu zaczynają się schody. Sąd informuje, że na księgę trzeba czekać 4 miesiące. Przecież to skandal. To oznacza, że być może do tego domu wprowadzimy się za pół roku do tego, na dodatek zimą. Jeżeli jest zbiór dokumentów, który zachowuje znaczenie prawne, dlaczego banki upierają się przy księgach wieczystych i tak opóźniają sprawę? O sądach nie wspomnę...

  Odpowiedz
 • Józef@-cd(2008-05-16 08:10) Zgłoś naruszenie 00

  Co z tego, że pańtwo PRL w 1972 r przekazało, mi bezumownie pas gruntu z nieruchomości państwowej ( Skarb Państwa - bez księgi wieczystej ) na skutek niezrealizowanego planu zagospodarowania przestrzennego ( niezrealizowanej ulicy dojazdowej ) , którym władam ( jako wjazd do garażu), jak za naszymi plecami wykonane czynności przez Urząd Rejonowy ( organ starosty ) dokonał czynności z organami pańtwowymi ( poświadczenie nieprawdy ) i dopiero w 1999 r. założył KW.
  Dokonane czynności Starosty w imieniu Skarbu Państwa ( poza naszymi plecami ) doprowadziły:
  - do założenia nowej KW z poświadczeniem nieprawdy poprzez czynności geodety i organu poświadczającego stan faktycznego użytkowania
  - do skomunalizowania nieruchomości
  - do oddania w użytkowanie wieczyste mieruchomości aktem notarialnym
  - przez osiem lat toczymy spór z gminą, Skarbem Państwa
  A poprzez te matactwa demokratycznych organów państwa (ciągłośc władzy państwa) doprowadziły do użerania się z państwem. Oto samowola urzędnicza.

  Odpowiedz
 • Józef@(2008-05-16 08:03) Zgłoś naruszenie 00

  Starostowie nie badają stanu prawnego nieruchomości, a wyrysowują nowe wypisy bez sprawdzenia stanu na gruncie. Czynności te wykonywane są zza biurka przez geodetów i organy geodezyjne i kartograficzne dokumentują te zmiany z naruszeniem praw innych stron ( które już nie są stronami - bo wykonano to za ich plecami ). A więc organy geodeci i organy geodezyjne poświadczają nieprawdę i tym faktem zakładają KW - czym wprowadzają sądy ksiąg wieczystych w bląd - czyli poświadczają nieprawdę. Obywatele muszą dochodzić swoich praw - ale organy niedopuszczają obywateli do dokumentów archiwalnych. Sprawy toczą się latami - a obywatel ponosi koszty w dochodzeniu swoich praw a zwłaszcza w poszukiwaniu ustaw zaszłych i udawadnianie swoich praw. Organy państwa ( Skarb Państwa, Starostowie, Gminy ) pozakładali nowe KW i obywatel nie ma możliwości wykazania przed sądem cywilnym swoich praw, bo są ten nie może zmienić decyzji administracyjnej. Oto jak są przejmowane prawa innych na Skarb Pańtwa.

  Odpowiedz
 • Stasias(2011-12-19 18:39) Zgłoś naruszenie 00

  W 1972 roku został nadany akt własności ziemi na podstawie darowizny/był spisany przy świadkach testament,który nie został ujawniony sądownie ani notarialnie/. W dokumentacji sądu brak wpisu nowego właściciela .Akt notarialny widnieje na osobę zmarłą w 1964 roku.W trakcie spisywania aktu własności na terenie nieruchomości zamieszkiwała osoba którą pominięto przy dostarczeniu informacji o zmianie statusu własności.Nadmieniam ,iż testament został spisany w 1964 roku ,nie obejmował 2 osób małoletnich /przed 18 rokiem życia/. Proszę o podpowiedz jaki jest status prawny danej nieruchomości oraz czy osoby małoletnie pominięte w testamencie mają jakieś prawo o ubieganie się tzw.zachowku.

  Odpowiedz
 • RWD(2008-05-16 08:12) Zgłoś naruszenie 01

  A co ma zrobić obywatel jak pańtwo nie szanuje prawa nabytych przez obywatela ( brak odpowiedniej wiedzy prawnej ) a pańtwo za plecami - rękoma geodety wprowadza zmiany bez zasięnięcia wiedzy archiwalnej i urząd zakłada księgę wieczystą. Przecież takie działnia pańtwa niczym się nie różnią od Dekretu z 1946 r. - prawo silniejszego. To jest chańba pańtwa demokratycznego co się wyprawia teraz. Obywatel jest traktowany jako intruz, który dochodzi swoich praw a organy nie podejmują żadnych czynności wyjaśniających. Oto obecne prawo państwa - kombinacje, mataczenie, wprowadzanie w błąd, poświadczanie nieprawdy - a więc prawo silniejszego.
  Oto następny szczyt bezprawia.
  Najwięszym złodziejem jest "Pańtwo" bo za plecami obywateli Starostowie zakładają KW po zleconych zadaniach geodetom, którzy wykonują czynności zza biurka a nie z natury. Starostowie zakładają KW i komunalizują nieruchomości i sprzedają ją innym osobom - bez jakiejkolwiek wiedzy. To jest draństwo - grabież w biały dzień. Spróbuj odkręcić KW - co teraz zrobić.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane