Ostatni tydzień przyniósł niewielki wzrost oprocentowania przeciętnego kredytu w złotych przy jednoczesnej stabilizacji kosztu kredytu we frankach. Posiadacze kredytów w walucie Szwajcarii nadal mogą się cieszyć z bardzo silnego złotego.
Rata przykładowego kredytu hipotecznego w złotych wyniosła na koniec ubiegłego tygodnia 1419,03 zł, czyli była większa o prawie 7 zł niż tydzień wcześniej. Oprocentowanie kredytu w złotych tego kredytu wyniosło 7,65 proc., czyli było wyższe o 0,05 proc. O nieco ponad 6 zł spadła natomiast rata przykładowego kredytu we frankach - tu pomógł i mocniejszy złoty, i niewielki spadek oprocentowania.
Systematycznie rośnie wielkość najczęściej poszukiwanego kredytu w złotych. Po wzroście o ponad 8 tys. zł przed dwoma tygodniami, w zeszłym tygodniu wzrost wyniósł ponad 7 tys. zł, a wielkość kredytu zamknęła się kwotą 243 809 zł i zbliżyła się do wartości najczęściej poszukiwanego kredytu we frankach (254 300 zł). Rata dla najczęściej poszukiwanych kredytów wyniosła 1710 zł dla kredytu w rodzimej walucie i 1272 zł dla kredytu we frankach. Oznaczało to odpowiednio wzrost o prawie 50 zł i spadek o ponad 66 zł.
Na rynku mieszkaniowym ceny zmieniały się na ogół nieznacznie - minimalnie zdrożał mkw. w Warszawie, potaniały lokale w Poznaniu i Krakowie. Większą zmianę można zauważyć jedynie w Trójmieście, gdzie ceny rosną od kilku tygodni, choć nadal daleko im do poziomu z innych miast uwzględnianych w naszym zestawieniu.
Ceny mieszkań / DGP