W pierwszych dniach maja cztery regiony zdecydowały się na zawieszenie konkursów o unijne dotacje. Jak pisała GP, było to spowodowane obawami związanymi z niezgodnością polskiego prawa z unijnymi dyrektywami w dziedzinie ochrony środowiska. Teraz przedstawiciele tych regionów deklarują, że konkursy zostaną ponownie uruchomione. W poniedziałek do tego przekonywało ich kierownictwo resortu rozwoju regionalnego i resortu środowiska aż w dwóch miejscach: podczas spotkania z samorządami w Warszawie i podczas obrad Konwentu Marszałków.

Dziś o wznowieniu konkursów ma poinformować zarząd województwa zachodniopomorskiego. Jak dowiedziała się GP, podejmie on decyzję o anulowaniu ogłoszonych już naborów projektów dla przedsiębiorców (formalnie zostały zawieszone).

- Musimy zmienić dokumentację konkursową tak, by wnioskodawcy musieli wykazać, że ich projekty są zgodne z unijną dyrektywą w sprawie ocen oddziaływania na środowisko - mówi Robert Michalski z zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego.

Dodaje, że konieczność zmiany kryteriów konkursów spowoduje, że ruszą one na początku czerwca.

Kilka tygodni będą musieli także poczekać beneficjenci w województwie opolskim. Jak mówi Karina Bedrunka, dyrektor departamentu koordynacji programów operacyjnych w opolskim urzędzie marszałkowskim, urzędnicy będą rekomendowali zarządowi odblokowanie oceny już złożonych projektów, a po dokonaniu zmian w dokumentacji konkursowej, wznowienie naborów.

- Chcemy powołać komisję zajmującą się oceną, które projekty muszą uzupełnić dokumentację zgodnie z duchem unijnej dyrektywy - informuje dyrektor.

Decyzję o wznowieniu naborów zostaną także podjęte przez zarządy dwóch innych województw, które wcześniej zdecydowały się na odłożenie w czasie unijnych konkursów, czyli warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

- Będziemy uruchamiać kolejne nabory, w momencie gdy resort rozwoju opublikuje wytyczne w sprawie ocen oddziaływania na środowisko - mówi Daniel Górski, dyrektor departamentu zarządzania regionalnymi programami operacyjnymi w podlaskim urzędzie marszałkowskim.

Dodaje, że urząd zastanawia się, co zrobić z konkursami, które zostały wcześniej uruchomione. Chodzi m.in. o wsparcie na tworzenie terenów inwestycyjnych.

- Czekamy na opinię prawników. Jest pewne, że projekty muszą być zgodne z unijnym prawem - podkreśla dyrektor.