W tym roku PKP planują przekazać samorządom co najmniej 160 nieruchomości (dworce, grunty i mieszkania) o wartości około 50 mln zł.

- Możliwe, że dużym krokiem naprzód będzie oferta, która trafi do wszystkich marszałków województw, starostów oraz wójtów, na około 100 małych i średnich dworców. Zostanie przekazana w II połowie roku - mówi Michał Wrzosek, rzecznik PKP.

W 2007 roku PKP sprzedały i wydzierżawiły samorządom oraz inwestorom prywatnym 23 małe i średnie dworce. W sumie do tej pory nowych właścicieli znalazło już ponad 100 dworców. Małe dworce są adaptowane na ośrodki zdrowia, domy kultury, supermarkety, restauracje. Samorządy często wykorzystują także kupione od PKP grunty sąsiadujące z dworcami.

W całym kraju PKP dysponują jeszcze ponad 2 tys. małych i średnich dworców. Ponad 80 w dużych miastach PKP nie zamierzają sprzedawać - mają być modernizowane z udziałem prywatnego kapitału. Odnowienie kilkunastu największych ma kosztować 1,5 mld euro. W 2009 roku ma się rozpocząć budowa nowego dworca w Katowicach, na remont czekają również wszystkie trzy głównie dworce stołeczne: Centralny, Wschodni i Zachodni.

Więcej: www.pkp-nieruchomosci.pl