Film Helikopter w ogniu, wszystkie części Mission Impossible, Szklanej Pułapki czy przygód Harry'ego Pottera - to tylko niektóre tytuły, jakie znajdują się w katalogu ponad 500 filmów w formacie Blu-ray, których sprzedaż uruchamia właśnie sklep internetowy Stereo.pl.

- To pierwsza tak szeroka oferta tych filmów w Polsce. Cała oferta tytułów w tym formacie obejmuje ponad 600 pozycji - mówi Tomasz Nowak, dyrektor business unit film w Stereo.pl.

To pierwszy sklep na polskim rynku, który tak zdecydowanie postawił na Blu-ray, po tym, jak światowi producenci sprzętu do odtwarzania filmów zakończyli batalię o to, jaki format ich zapisu będzie dominował w przyszłości. Zwycięstwo promowanego przez Sony formatu Blu-ray nad HD DVD przypieczętowała decyzja koncernu Toshiba, który uznał, że nie będzie już produkować ani sprzedawać odtwarzaczy i nagrywarek HD DVD.

Blu-ray oferuje większą pojemność i lepszą jakość obrazu niż technologia HD DVD. Filmów w Blu-ray nie można jednak oglądać w HD DVD i odwrotnie. Na odtwarzaczach Blu-ray oglądać można za to filmy zapisane także na CD, Video CD i DVD. Nie wiadomo na razie, czy będą odbierać format DivX.

Według Tomasza Nowaka wejście Blu-ray nie oznacza jednak zmierzchu DVD.

- To będą formaty równoległe. DVD będzie na równych prawach funkcjonować jeszcze przez co najmniej dziesięć lat i będzie mieć swoją grupę użytkowników - mówi.

Producenci odtwarzaczy Blu-ray, w tym głównie Sony, liczą na wzrost sprzedaży.

Sprzęt nie należy jednak do przystępnych cenowo. W dodatku z powodu wycofania się Toshiby z odtwarzaczy HD DVD, ceny sprzętu Blu-ray wzrosły. Dziś kosztuje on średnio 400 dol., podczas gdy do niedawna można było kupować je za około 300 dol. Polacy kupili na razie nie więcej niż tysiąc sztuk.

Wioletta Batóg, rzecznik prasowy Media Saturn Holding Polska, przyznaje, że zainteresowanie odtwarzaczami Blu-ray jest duże, choć dla wielu osób cena jest barierą. Wahają się one od 1,3 tys. zł do nawet 3,5 tys. zł. Film w tym formacie kosztuje natomiast około 100 zł.

- Zaczynają się też pojawiać promocje. Ostatnio Sharp do telewizorów z Full HD dodawał odtwarzacz Blu-ray. Głównie kupowana jest jednak konsola do gier Play Station 3 za 1,3 tys. zł, która posiada odtwarzacz w tym formacie - mówi Wioletta Batóg.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Starcie Blu-ray vs HD DVD to już druga w historii wojna formatów wideo. Do pierwszej doszło w latach 70. i 80. XX w. O prymat na rynku zapisu wideo walczyły technologie VHS (opracowana przez JVC) oraz Betamax (Sony). System Betamax był znacznie bardziej zaawansowany (oferował m.in. lepszą jakość obrazu), ale urządzenia były drogie. Dlatego wygrał VHS. Betamax nie zniknął, lecz wykorzystywany był przez profesjonalistów.