Kto może zostać wikipedystą, czyli osobą, która tworzy i aktualizuje hasła w Wikipedii? Czy wiedza i umiejętności pisarskie takich osób są w jakikolwiek sposób weryfikowane?

- Nie weryfikujemy osób, które piszą tę encyklopedię, tylko wzajemnie dodawane przez siebie treści. Można pozostawać tutaj anonimowym, aczkolwiek zaangażowani użytkownicy piszą o sobie na swoich stronach użytkownika, które otrzymuje się po zarejestrowaniu. Osoby, które wykonują kilka, kilkanaście sensownych edycji w Wikipedii, są od razu zauważane przez stałych współpracowników i życzliwie witane. Z czasem zapraszamy je do wewnętrznych projektów - w zależności od ich zainteresowań.

Trudno powiedzieć, ilu wikipedystów można uznać za aktywnych członków naszej społeczności. Podejrzewam, że jest ich obecnie pomiędzy 500 a 1000 osób. Internautów, którzy mają mniejszy wkład i - powiedzmy - co najmniej zaznaczyli swoją obecność, poprawiając jakąś literówkę, są dziesiątki tysięcy. Co więcej, społeczność wikipedystów tworzą osoby w różnym wieku i o różnym wykształceniu. Według składanych deklaracji są to ludzie w wieku od 10 do 85 lat. Swoje hasła zamieszczają zarówno profesorowie, jak i ci, którzy jeszcze nie ukończyli podstawówki, głównie jednak studenci i osoby ze stopniem magistra.

W polskiej Wikipedii znajduje się obecnie 560 tys. haseł. Poza tym są one ciągle udoskonalane. W jaki sposób udaje się wam sprawdzać poprawność takiego zasobu informacji?

- Robimy to na bieżąco. Jeśli ktoś napisał jakiś artykuł lub zrobił jakiś dopisek, to ta zmiana jest od razu widoczna na specjalnej stronie. Wtedy użytkownicy, którzy są bardziej związani z projektem, od razu sprawdzają, czy to, co zostało napisane, spełnia nasze standardy. Niekiedy pewnych treści nie da się od razu zweryfikować. Wówczas artykuł czeka, aż pochyli się nad nim ktoś, kto dysponuje odpowiednimi źródłami.

17 listopada 2008 roku w polskiej Wikipedii została uruchomiona specjalna opcja do przeglądania stron, która pozwala nam oznaczać artykuły jako wolne od wandalizmów, czyli modyfikacji artykułów mających na celu ich niszczenie. Założeniem tego narzędzia jest to, aby wszystko, co jest napisane przez nowych użytkowników, nie było udostępniane czytelnikom, zanim nie zostanie przejrzane. Przez to jesteśmy w stanie w większym stopniu wyeliminować z Wikipedii wszelkiego rodzaju buble. To ważne, gdyż każdego dnia mamy około 13 tys. modyfikacji haseł.