"Apelujemy, żeby poprawki zostały odrzucone"

"Liczymy na to, że politycy Platformy nie dopuszczą, żeby to była ustawa lobbystyczna czy polityczna. Apelujemy, żeby wszystkie poprawki, które demolują polskie prawo budowlane zostały odrzucone" - powiedział Adamczyk.

Senator Łukasz Abgarowicz (PO) tłumaczy, że razem z Misiakiem i Bisztygą zgłaszali poprawki, które "wypłynęły z komisji Przyjazne Państwo". Jego zdaniem, przyczyniają się one do liberalizacji prawa budowlanego i skracają niepotrzebne procedury urzędnicze.

Dodał, że nie wiedział, iż pierwotne zmiany tej ustawy mogły pochodzić od środowisk deweloperskich. Według niego, firmy budowlane, jeśli działo się to w sposób "otwarty", miały prawo zgłaszać swoje propozycje.

"Brak zainteresowania ze strony rządu sprawą polskiej własności"

Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił dziś, że prawo budowlane obecnie obowiązujące w Polsce powoduje m.in., że proces inwestycyjny jest zbyt długi. Przypomniał, że PiS pod koniec swoich rządów przedstawił swój projekt, jednak został on odrzucony po wyborach przez sejmową większość PO-PSL, która sama przygotowała propozycję zmian.

J. Kaczyński zarzucił również rządowi brak zainteresowania sprawą polskiej własności na ziemiach zachodnich i północnych. Jak powiedział, eksmisją są zagrożone polskie rodziny ze wsi Narty w województwie warmińsko-mazurskim, ponieważ ich dom ma wrócić - zgodnie z wyrokiem sądu - do spadkobierców poprzednich, niemieckich właścicieli.

Szef PiS podkreślił, że jako prezes partii, w kwietniu ub. roku zwrócił się do premiera Donalda Tuska z pismem, w którym apelował o pomoc dla polskich rodzin. Premier - mówił prezes PiS - "zgodnie ze swoimi zwyczajami" w ogóle nie odpowiedział na list i nie zajął się sprawą.

Lider PiS zaapelował do Donalda Tuska, aby podjął działania w tej kwestii, bo zdarzenia takie jak konieczność opuszczenia przez polskie rodziny swoich domów mogą powtórzyć się w przyszłości.

Dyrektor Związku Firm Deweloperskich, nawiązując w swoim liście do prac legislacyjnych nad prawem budowlanym, podkreśla, że przyjęte przez Senat rozwiązania "mogą stać się istotnym czynnikiem przyspieszającym rozwój i ułatwiającym Polsce wychodzenie z kryzysu".

"Jesteśmy przekonani, że kierując się interesem Polski, dla której szybki rozwój inwestycji budowlanych jest warunkiem sine qua non nadgonienia zacofania cywilizacyjnego wobec krajów starej Unii, po ponownym rozważeniu rzeczywistych skutków wprowadzonych zmian, zarówno Pan osobiście, jak i kierowana przez Pana partia, poprze nowelizację ustawy Prawo budowlane w kształcie uchwalonym przez Sejm i z poprawkami wniesionymi przez Senat" - czytamy w liście otwartym skierowanym do J. Kaczyńskiego.